Këshilltari i Udhëheqësit dënon sulmin terrorist të Kabulit

Publikuar në Nën. 8, 2020, 12:59 a.m.

Ali Akbar Velayati, një këshilltar ndërkombëtar i Udhëheqësit të Revolucionit Islamik të Iranit, dënoi një sulm terrorist në universitetin më të madh të Afganistanit në Kabul që ka vrarë të paktën 22 njerëz.

Në një deklaratë të lëshuar të merkurën, Velayati, i cili gjithashtu kryeson Këshillin Themelues dhe Bordin e Administrimit të Universitetit Islamik të Lirë, shprehu dënimin e shoqërisë akademike iraniane të sulmit terrorist të hënën në Kabul.

Duke denoncuar sulmin nga frikacakët e përçmuar ndaj njerëzve të pambrojtur në universitet, Velayati tha se sulmuesit kanë synuar vetëm paqen dhe stabilitetin në Afganistan.

Ai gjithashtu bëri thirrje për veprim të fortë dhe të bashkuar kundër terroristëve dhe sponsorëve të tyre.

Të paktën 22 njerëz u vranë dhe 22 të tjerë u plagosën kur njerëz të armatosur sulmuan Universitetin e Kabulit në një sulm brutal, ku u  pane  studentët të lënë në pellgjet e gjakut në klasat e tyre.

Sulmi u pretendua nga terroristët e Daesh (ISIL ose ISIS).Burimi : Tasnim News Agency