Iran, mbi 24 mijë persona viktima nga COVID-19

Publikuar në Shta. 20, 2020, 1:38 a.m.

Zëdhënësit e Ministrisë së Shëndetësisë, Sima Sadat Lari janë shënuar 2.845 rastësisht të reja me COVID-19, duke e çuar numrin e rasteve në 419.043

Me 166 vdekje te regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran, numri i përgjithshëm i viktimave rritet në 24.118, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari në thote se  shënohen  2.845 në rast të reja me COVID-19, duke e rritur  numrin e përgjithshëm të rasteve në 419.043.

Lari shtoi në 3.893 nga të prekurit me COVID-19 janë në gjendje të rëndë dhe shenon numrin  deri më tani në 357.632.

Ai  informoi më tej se deri më tani në vend  janë kryer 3.719.210 teste.

Lari tha se rajonet Teheran, Mazandaran, Gilan, Kum , Isfahan, Razavi Khorasan, Azerbajxhani Lindor, Kerman, Khorasani Verior, Semnan, Yazd, Zanjan dhe Qazvin përcaktohet si "zona të kuqe" ndërsa rajonet Azerbajxhani Perëndimor, Elborz, Fars, Lorestan , Hurmuzgan, Ardabil, Bushehr, Kermanshah, Kohgiluyeh-Boyer Ahmad, Khorasan Jugor, Markazi, İlam, Chaharmahal-Bakhtiari, Golestan dhe Khuzestan janë "zona e rrezikuara".

Koronavirusi për herë të parë në Iran u shfaq në qytetin Kum.Burimi : IQNA