Hizbullahu bën thirrje për unitet pas shpërthimit në Bejrut

Publikuar në Gus. 7, 2020, 10:26 p.m.

Lëvizja libaneze e rezistencës Hizbullah bëri thirrje për unitet për të kapërcyer atë që e përshkruan si "tragjedi kombëtare" pas një shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut.

Në një deklaratë të lëshuar disa orë pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit të martën, Hizbullah ofroi "ngushëllime më të thella për tragjedinë kombëtare që ndodhi në Liban në këto periudha të vështira", dhe nxiti unitetin kombëtar midis të gjithë Libanezve.

"Kjo fatkeqësi e rëndë, së bashku me pasojat e saj të pashembullta dhe dëmet që kishte shkaktuar në disa nivele, kërkon një qëndrim kombëtar nga të gjithë njerëzit dhe fuqitë libaneze në një përpjekje për të kapërcyer këtë fatkeqësi," nënvizoi Lëvizja Libaneze e Rezistencës.

Shpërthimi  në kryeqytetin e Libanit  të martën, ka  lënë të paktën 73 njerëz të vdekur dhe afro 4,000 të tjerë të plagosur. Disa shpërthime më të vogla u dëgjuan përpara se të ndodhte ajo më e madhe, njoftoi Press TV.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale kapën momentin e shpërthimit më të madh, me një valë kolosale të shokut ku shihej duke udhëtuar me shpejtësi nëpër disa qindra metra dhe duke mbuluar zonën në tym të trashë.

Shpërthimi i madh shkaktoi dëme të mëdha materiale në ndërtesat dhe strukturat përreth.

Hizbullahu  gjithashtu përshëndeti ekipet mjekësore dhe shpëtuese për përpjekjet e tyre për të ndihmuar ata që u dëmtuan nga shpërthimi, duke shprehur gatishmërinë për të ofruar të gjitha llojet e ndihmës për qytetarët libanezë në lidhje me këtë.

"Ne i vendosëm të gjitha aftësitë për t'i shërbyer njerëzve tanë të nderuar dhe qytetarëve të dashur kur është e nevojshme", tha lëvizja libaneze e rezistencës.

Për më tepër, Hizbullah njoftoi se një fjalim që u mbajt nga Sekretari i Përgjithshëm i lëvizjes, Sejjid Hassan Nasrallah të mërkurën, u shty në një datë tjetër që do të zbulohet më vonë, duke përmendur zinë kombëtare që Libani po dëshmon për shpërthimet masive.

Kryeministri i Libanit Hassan Diab njoftoi tre ditë zi kombëtare për viktimat e shpërthimit vdekjeprurës në Liban, duke shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin për dy javë.

Diab gjithashtu u zotua që ata që janë përgjegjës për shpërthimin masiv në Beirut do të mbahen përgjegjës, duke bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare për të ndihmuar vendin, i cili tashmë është i rrethuar nga krizat ekonomike.

 

Bota ofron mbështetje, ngushëllime për Libanin

 

Disa orë pas shpërthimit masiv në Bejrut, ngushëllime dhe oferta ndihme të derdhur nga shumica e vendeve në botë pas thirrjes së Diab për ndihmë ndërkombëtare.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres shprehu "ngushëllimet e tij të thella ... pas shpërthimeve të tmerrshme në Beirut" për të cilat ai tha se kishte dëmtuar edhe disa personel të Kombeve të Bashkuara.

Ministri i Jashtëm Iranian Muhammad  Xhavad Zarif shprehu gatishmërinë e plotë të vendit për të dhënë çdo ndihmë të nevojshme.

Në një postim në llogarinë e tij zyrtare në Twitter të martën, Zarif tha se mendimet dhe lutjet iraniane janë me "njerëzit e shkëlqyeshëm  të Libanit".

Diplomati i lartë iranian gjithashtu u bëri thirrje popullit dhe qeverisë libaneze që të "qëndrojë i fortë".

Presidenti i Sirisë Bashar al-Asad i shkruajti homologut të tij libanez, Michel Aoun, se "në emër të popullit arab sirian, ne i shprehim  ngushëllimet tona të sinqerta juve dhe popullit libanez."

Presidenti rus Vladimir Putin tha se "Rusia ndan pikëllimin e popullit libanez", sipas një deklarate të Kremlinit.

"Unë kërkoj nga ju që të përcjellni fjalë simpati dhe mbështetje për familjet dhe miqtë e viktimave, si dhe urime për një shërim të shpejtë për të gjithë të prekurit."

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian tha se vendi ishte "i gatshëm të sigurojë ndihmë sipas nevojave të shprehura nga autoritetet libaneze."

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson shprehu pikëllimin për incidentin tragjik dhe i quajti fotografitë dhe videot nga Beirut "tronditëse".

"Të gjitha mendimet dhe lutjet e mia janë me ata të kapur në këtë incident të tmerrshëm," shkroi ai në Twitter. "Mbretëria e Bashkuar është e gatshme të ofrojë mbështetje në çfarëdo mënyre që mundemi, përfshirë ata shtetas britanikë të prekur."

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo tha në një cicërimë, "Ne jemi duke monitoruar dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë popullin e Libanit ndërsa ata shërohen nga kjo tragjedi e tmerrshme."

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau ofroi ndihmën e vendit të tij për libanezët dhe tha: "Ne mendojmë për të gjithë ata që u plagosën në këtë shpërthim tragjik, si dhe për ata që po përpiqen të gjejnë një mik apo anëtar të familjes ose që kanë humbur një të dashur Ne jemi të gatshëm t'ju ndihmojmë ".

Vendet e Gjirit Persik ishin ndër të parët që reaguan, me Katarin  duke premtuar se do të dërgonin spitale në terren për të mbështetur reagimin mjekësor në Liban.

Udheheqesi i Katarit Emir Shejh Tamim bin Hamad Al-Thani uroi "një shërim të shpejtë për të dëmtuarit", ndërsa nënkryetari i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe i Dubai, Shejh  Muhamed bin Rashid Al-Maktoum, tweet "ngushëllimet tona për njerëzit tanë të dashur në Liban. "

Kuvajti tha se do të dërgonte edhe mjekë emergjence.Burimi : IQNA