Droni i Daeshit u shkatërrua në Khanakin në Irak

Publikuar në Maj 26, 2020, 3:22 a.m.

Njësitë Popullore të Mobilizimit të Irakut (PMU) qëlluan një  drone pa pilot (UAV) të Daesh-it  në lindje të vendit.

PMU, e njohur gjithashtu si Hashd al-Shaabi, në një deklaratë tha se forcat e Njësisë së 23-të të PMU-së zmbrapsën një përpjekje infiltrimi nga terroristët Daesh (ISIL ose ISIS) të dielën.

Elementët terroristë u përpoqën të hynin në fshatin Ali al-Saadun në rajonin e Khanakin, ne provincën Diyala, por u mundën, shtoi ajo, shtoi faqja e internetit e lajmeve al-Maalomah.

Deklarata gjithashtu thoshte se një drone  që i përkiste grupit terrorist ishte qëlluar në rajon.

Ndërkohë, forcat e sigurisë së Irakut filluan një operacion në provincat e Al-Anbar, Salahuddin dhe Nineveh për të pastruar zonat e terroristëve.

Operacioni po kryhet me mbështetje ajrore nga Forca Ajrore Irakiane.