Mjekja arabe udhëheq luftën kundër koronavirusit në spitalin izraelit

Publikuar në Maj 9, 2020, 12:11 a.m.

Cdo mëngjes që nga muaji shkurt, mjekja arabe  izraelite  Khitam Hussein është zgjuar para agimit për të nxituar në punë në vijën e parë të luftës së vendit kundër koronavirusit .

Huseini, 44 vjeç, ka dalë si një anëtar e shquar i komunitetit arab shpesh i margjinalizuar në Izrael, e cila  tani po luan një rol thelbësor në përballjen me një krizë të paprecedentë shëndetësore.

Ajo kryeson përgjigjen e shpërthimit në Spitalin Rambam afër Haifa, spitali më i madh në veri të Izraelit dhe ka punuar 12-orë ditë me muaj.

"Jetët tona janë kthyer përmbys."

Izraeli ka më shumë se 15,000 raste të COVID-19 të regjistruar, me 202 vdekje.

Huseini tha që në mes të pandemisë globale, momentet individuale me pacientët kanë krijuar disa kujtime të qëndrueshme.

Ajo kujtoi një çift të moshuar të mbërritur në spital, të dy të sëmurë rëndë nga virusi.

Ndërsa  gjendja e burrit u përkeqësua me shpejtësi, ata i lejuan çiftit një moment të fundit së bashku.

"Ne e lejuam gruan e tij të sëmurë, përkundër gjendjes së saj, të fliste me burrin e saj - të thotë lamtumirë," tha ajo. Burri vdiq menjëherë pas.

"Meqenëse një qenie njerëzore është e vështirë, i gjithë stafi mjekësor u trishtua".

Arabët e Izraelit janë pasardhësit e palestinezëve që mbetën në tokën e tyre në 1948, vit kur shteti hebre shpalli pavarësinë e tij.

Ata  përbëjnë rreth 20 përqind të popullsisë dhe përfaqësohen shumë në profesionin mjekësor.

Në vitin 2018, Kryeministri i Qeverisë së Izraelit Benjamin Netanyahu shtyu në parlament një ligj të diskutueshëm duke e shpallur Izraelin shtet-komb të popullit hebre.

Kjo ndezi një tërbim midis arabëve izraelitë dhe pakicave të tjera që e panë atë duke mohuar të drejtën e tyre për të jetuar në vend.

Kriza shëndetësore ka rihapur debatin, me punonjësit e vijës mjekësore që theksojnë rolin e arabëve në shoqërinë izraelite.

Artistë të famshëm izraelitë kanë mbajtur mbledhje fondesh në internet për spitalin Rambam, duke e mbajtur atë si një simbol të bashkëjetesës midis arabëve dhe hebrenjve.

Huseini personalisht është theksuar shumë herë.

Yair Lapid, kreu i partisë më të madhe opozitare në parlamentin e Izraelit dhe një kritik i ligjit të shtetit-komb, tha se Netanyahu vazhdimisht kishte injoruar kontributin e mjekëve arabë.

"Nëse ... një mjek arab ose një infermiere në një spital që ka një sy të mbyllur brenda javëve, ju duhet të dini se ata ndryshojnë ligjin e shtetit të kombit," tha Lapid në një cicërimë të fundit.

Netanyahu, një kryeministër i krahut të djathtë në pushtet që nga viti 2009, aktualisht është duke përfunduar një qeveri koalicioni me rivalin e tij të qendrës së zgjedhjeve Benny Gantz, një ish aleat i Lapidit.

Lapid u përhap me Gantz kur ish-shefi i ushtrisë vendosi të kërkonte një aleancë me Netanyahu.

Për Huseinin gjithçka që ka rëndësi është duke shpëtuar jetë - pavarësisht nëse pacienti është arab apo hebre.

Ajo lindi në qytetin verilindor të Rameh, por tani jeton në qytetin Karmiel në Galile.

Kriza e koronavirusit ka ndikuar në jetën e saj familjare, tha ajo.

Për gati dy muaj ajo ka vizituar nënën e saj në plakje nga frika e transmetimit të virusit.

Burri i saj, një avokat, është në shtëpi me dy vajzat e tyre, të moshës tetë dhe 10 vjeç.

Huseini tha që të qenit larg vajzave është pjesa më e vështirë, duke e ditur se sa shpejt rriten.

Kur ajo kthehet në shtëpi pas një ndërrimi të gjatë, ajo menjëherë vendos rrobat e saj në larje dhe dushe para se të shohën  vajzat e saj.

"Unë arrij  vonë  kur ata tashmë janë në gjumë, por ndonjëherë ata më presin".

Disa nga kolegët e saj nuk shkojnë më në shtëpi për shkak të orëve të gjata ose nga frika se mos infektojnë anëtarët e familjes.

"Unë ndalova së ndaluari të shoh prindërit e mi, por unë ndalova së ndaluari t'i shikoja vajzat e mia", tha Huseini.

"Unë nuk mund të përshkruaj se sa më kanë marrë malli".

Kohët e fundit vajza e saj e vogël Hala e telefonoi ndërsa ishte në mes të një ndërrimi.

"Ajo po bërtiste në telefon, duke thënë" Më mungon kur po kthehesh në shtëpi? ""

“Pas disa minutash mendova se do të rrëzohem. Pastaj u mblodha veten dhe u ktheva për të punuar ".