Bomba në rrugë vret dy zyrtarë në Afganistanin perëndimor

Publikuar në Nën. 29, 2018, 12:35 p.m.

Guvernatori  dhe një zyrtar i sigurisë në provincën Logar në Afganistan janë vrarë në një shpërthim bombe, tha zëdhënësi i policisë në provincën perëndimore.

Ushtruesi i detyrës së Guvernatorit Einoddin dhe zyrtari i sigurisë Aziz Rrahman u vranë të shtunën në mbrëmje pasi makina e tyre  u goditi  një bombë rrugës, tha Shahpur Ahmadzi.

Gjithashtu, në krahinën perëndimore të Farahut, dy civilë u vranë të dielën në mëngjes, por  asnjë grup ose individ nuk e mori  përgjegjësinë për sulmin.

Në një zhvillim të mëtejshëm, një deklaratë e lëshuar nga Ministria Afgane e Mbrojtjes  njoftoi se 58 terroristë talebanë u vranë dhe 49 të tjerë u plagosën në krahinat Kunduz, Kandahar dhe Helmand.