SHBA do të rritë investimet në Izrael

Publikuar në Tet. 27, 2018, 12:30 p.m.

Uashingtoni do të rrisë investimet në projektet e infrastrukturës në Izrael, tha Sekretari i Thesarit i SHBA, Stiven Mnukin, duke vlerësuar mundësitë për investime atje.

"Ne kemi marrëdhënie shumë të rëndësishme me Izraelin. Ky është me të vërtetë një vend i mirë për investime, veçanërisht për investimet teknologjike ", u tha Mnuchin gazetarëve në Jerusalem,  al-Kuds.

"Ne do të sigurohemi që të bëjmë më shumë investime në infrastrukturë këtu," shtoi Mnuchin së bashku me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu.

Megjithatë, ai nuk dha elaborate të mëtejshme mbi projektet në të cilat Uashingtoni do të investonte.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë gjithmonë nën kritika për marrëdhëniet e tyre me Izraelin dhe përkrahjen e saj, pavarësisht nga mizoritë e regjimit kundër palestinezëve dhe shkeljet e tyre të qarta të të drejtave të njeriut në Gaza dhe gjetkë.

SHBA-ja ka mbështetur veçanërisht Izraelin në mënyrë ushtarake dhe ndihma e saj ushtarake në Tel Aviv ka shqetësuar situatën gjatë disa viteve të fundit.

Një raport në gusht tregoi se senatorët amerikanë po hapnin heshtje rrugën për një ndihmë ushtarake ndaj Izraelit që do të kalonte 3.8 miliardë dollarë.

Shifra do të arrinte në 23,000 dollarë në vit për çdo familje në Izrael, sipas një raporti nga faqja e internetit të lajmeve Minnesota, MintPress News.

Shuma ishte rezultat i një memorandumi mirëkuptimi për ndihmën e sigurisë ndërmjet Uashingtonit dhe Tel Avivit.

Financimi përfshin një ndihmë shtesë prej 550 milionë dollarësh për sistemet e raketave izraelite dhe 1 miliard dollarë për rezervat e armëve amerikane në Izrael.

I përshëndetur si një "mik i madh për popullin hebre" nga Netanjahu, Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka rritur më tej lidhjet me Izraelin që kur mori detyrën në Janar.Burimi : IQNA