Turqia thërret ambasadorin saudit rreth gazetarit të humbur

Publikuar në Tet. 8, 2018, 8:40 p.m.

Ambasadori i Arabisë Saudite në Turqi ishte ftuar të enjten në Ministrinë e Jashtme, pasi një gazetar i shquar kritik i Rijadit  është zhdukur, ka thënë një burim diplomatik turk.

Xhemal  Khashoggi, një kontribues për Washington Post, shkoi në Konsullatën Saudite të martën për të marrë një dokument zyrtar për martesën e tij dhe nuk është parë  që nga atëherë.

E fejuara e tij turke ka raportuar atë , gazetarin, i cili ka jetuar në mërgim në SHBA që nga viti i kaluar për të shmangur arrestimin e mundshme, nuk është parë, pasi ai hyri në konsullatën të martën pasdite për procedurat e martesës.

Pas një periudhë fillestare prej heshtjes, Arabia Saudite tha se konsullata është duke punuar me autoritetet turke "për të zbuluar rrethanat e zhdukjes së  Xhemal  Khashoggi pasi ai u largua nga Konsullata ."

Zëdhënësi presidencial turk, Ibrahim Kalin megjithatë u tha gazetarëve të mërkurën se gazetari është duke u mbajtur në konsullatë, duke shtuar se Ankaraja ka qenë në kontakt me zyrtarët sauditë.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se po hetonte çështjen.

Nusja e Khashoggi i tha Agjencië AFP se nuk kishte lajme për gazetarin. "Ne nuk e dimë se ku është ai. Nëse ai u largua nga konsullata, siç thanë sauditët, duam ta dimë se ku është ai", tha ajo.Burimi : AFP