Dy persona të sigurisë u vranë në shpërthimet e Kabulit

Publikuar në Tet. 8, 2018, 8:38 p.m.

Së paku dy persona afganë të sigurisë janë vrarë në dy shpërthime me bomba në Kabul të shtunën, tha policia.

"Një sulm me bombë me një automjet ushtarak rreth orës 7.30, duke vrarë dy personel të sigurisë. Shpërthimi i dytë erdhi rreth 20 minuta pas mbërritjes së ekipit të policisë dhe shpëtimit, duke plagosur nëntë persona ", tha një zyrtar i policisë për agjencinë e lajmeve Xinhua.

Bombardimet ndodhën në lokalitetin Shena dhe shefi i policisë së rrethit ishte midis të lënduarve.

Gjatë muajve të fundit, Afganistani  ishte në  valët e sulmeve terroriste nga ana e Daesh (ISIS ose ISIS) dhe kryengritësve talebanë, kundërshtarë të zgjedhje të vonuara parlamentare të vendit të planifikuara që do të mbahet më vonë gjatë këtij muaji.

Në zgjedhjet e 20 tetorit 2018, rreth 9 milion votues të regjistruar, duke përfshirë 3 milion gra, do të hedhin votat e tyre për të zgjedhur anëtarët e Kuvendit  249-vendesh  për një mandat pesë-vjeçar. Ata gjithashtu do të votojnë për të zgjedhur anëtarët e këshillave të rrethit.Burimi : IQNA