Irani midis viktimave kryesore të terrorizmit

Publikuar në Shta. 30, 2018, 5:32 p.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Fondacionit të Lindjes së Mesme për Paqe dhe Zhvillim e quajti terrorizmin veprimin më kriminal anti-njerëzor dhe tha se Irani është një nga viktimat kryesore të akteve terroriste në botë.

"Terrorizmi dhe ekstremizmi kërcënojnë paqen globale dhe komuniteti botëror është përgjegjës për sulme terroriste kudo në botë", tha Yong Qin.

Duke thënë se terroristët kanë shkaktuar viktima disa herë në Iran, shtoi ai, "por Irani nuk ka hezituar të ndërmarrë ndonjë veprim për t'i luftuar ata".

"Irani është një burim i madh i paqes dhe stabilitetit në të gjithë rajonin", përsëriti Yong Qin.

Youn Qin i referohet rëndësisë së bashkëpunimit global në luftën kundër terrorizmit, duke shtuar, "Irani dhe Kina mund të zgjerojnë bashkëpunimin e tyre për të goditur terrorizmin".

Sulmi terrorist sulmoi paradën ushtarake të së shtunës dhe vëzhguesit civilë në qytetin jugperëndimor të Ahvaz. Të paktën 24 vetë, përfshirë fëmijët dhe gratë, u vranë dhe rreth 60 vetë u plagosën nga terroristët.

Më shumë se 30 vende  shprehen keqardhje për Iranin dhe dënuan sulmin e 23 shtatorit.

Një grup, që e quan veten al-Ahwazieh, ka marrë përgjegjësinë për sulmin.Burimi : IRNA