Moskë: Siria gati për të marrë një milion refugjatë

Publikuar në Shta. 2, 2018, 5:54 p.m.

Lufta që shpërtheu në vitin 2011, një nga konfliktet më shkatërruese që nga Lufta e Dytë Botërore, ka zhvendosur më shumë se gjysmën e popullsisë së Sirisë

Shumica e civilëve u arratisën në vendet fqinje, veçanërisht në Turqi, Jordani dhe Liban.

Moskë:  Ministri i Mbrojtjes i Rusisë tha të martën se Siria e shkatërruar nga lufta do të ishte gati të pranonte një milion refugjatë të kthyer, pas punës së rindërtimit të mbështetur nga Moska.

"Që nga viti 2015, kur qytetet dhe fshatrat filluan gradualisht të lirohen, më shumë se një milion njerëz janë kthyer në shtëpi," tha Sergei Shoigu në komentet e raportuara nga agjencitë e lajmeve ruse.

"Tani çdo mundësi është krijuar për kthimin e rreth një milion refugjatëve  u tha ai gazetarëve.

"Puna e madhe e rindërtimit të infrastrukturës është në vazhdim, rindërtimi i rrugëve të transportit dhe pikat e sigurisë në mënyrë që Siria të fillojë pranimin e refugjatëve".

Rusia, një aleate e Sirisë, nisi një ndërhyrje ushtarake në vitin 2015 për të mbështetur regjimin e ashpër të Presidentit Bashar Assad, një lëvizje që ndryshoi rrjedhën e luftës.

Assad dhe aleatët e tij që prej asaj kohe kanë rikuperuar territoret dhe qeveria po e kthen vëmendjen në rindërtimin pas konfliktit, me ndihmën e Moskës.

Lufta që shpërtheu në vitin 2011, një nga konfliktet më shkatërruese që nga Lufta e Dytë Botërore, ka zhvendosur më shumë se gjysmën e popullsisë së Sirisë, duke përfshirë më shumë se pesë milionë përtej kufijve të saj.

Shumica e tyre u arratisën në vendet fqinje, veçanërisht në Turqi, Jordani dhe Liban.

Presidentët Vladimir Putin dhe Donald Trump diskutuan kthimin e refugjatëve në një samit në Helsinki muajin e kaluar.

Moska më vonë tha se kishte paraqitur plane për Uashingtonin për të bashkëpunuar në kthimin e tyre në Siri, por detajet ende nuk janë konfirmuar.Burimi : AFP