Kryetari i Iranit uron Imran Khanin e Pakistanit

Publikuar në Gus. 10, 2018, 12:12 p.m.

Hassan Ruhani uron Imran Khanin e Pakistanit për fitoren e partisë së tij në zgjedhjet e 25 korrikut 2018

Kryetari i Iranit, Hassan Rouhani telefonoi të mërkurën Imran Khanin  për ta përgëzuar atë për fitoren e partisë së tij në zgjedhjet e 25 korrikut 2018, njoftoi media lokale.

Qendra e djathtë e Khanit, Tehreek-e-Insaf (PTI), e cila doli si partia e vetme më e madhe, por që nuk arrinte shumicën e thjeshtë në Asamblenë Kombëtare, do të duhet të kërkojë mbështetje formale nga partitë e vogla apo të pavarura për të formuar qeverinë e ardhshme.

Hassan Rouhani ftoi  Imran Khanin për të vizituar Teheranin, të cilin ky i fundit pranoi, njoftoi televizioni  shtetëror i Pakistanit  (PTV).

Imran Khan falenderoi  Hassan Rouhanin për thirrjen e tij dhe vuri në dukje se të dy vendet janë të lidhura fetarisht dhe me harmoninë kulturore.

Ai tha se Pakistani dëshiron të krijonte "marrëdhënie të veçanta tregtare" me Iranin në ditët që do të vijnë, tha PTV.

Hassan Rouhani, nga ana e tij, tha se Teherani dëshiron të zhvillon më tej marrëdhëniet dypalëshe me Islamabadin.

Teherani po e përkrah Islamabadin për ringjalljen e një projekti shumë-miliardë dollarësh të tubacionit të gazit Pakistano-Iranian, i cili është bllokuar për shkak të kundërshtimit të hapur nga ana e SHBA.

Analistët shohin një mundësi të zymtë për ringjalljen e një projekti të stërzgjatur pas sanksioneve të reja mbi Iranin.Burimi : World Bulletin