Maradona: 'Unë jam palestinez'

Publikuar në Gus. 9, 2018, 7:53 a.m.

Ndërsa presidenti i Palestinës u takua me yllin argjentinas të futbollit në Moskë përpara përfundimit të Kupës së Botës, të dy shkëmbyen dhuratat, u përqafuan dhe u fotografuan, me Maradonën ku shkruante se 'Njeriu dëshiron paqe në Palestinë'.

Presidenti palestinez Mahmud Abbas, i cili ishte në Moskë për finalen e Kupës Botërore 2018, u takua me një ish yllin argjentinas Diego Maradona, me të cilin shprehu solidaritetin e tij me Presidentin Palestinez.

Në një bisedë të shkurtër, Maradona njoftohet se i tha Mahmud Abbasit se ai simpatizon popullin palestinez, pasi të dy përqafuan njëri-tjetrin me një përqafim të shkurtër.

"Unë jam palestinez, ky njeri dëshiron paqe në Palestinë. Presidenti Abbas ka një vend dhe ka të drejtë," shkruante Maradona në llogarinë e Instagram-it.

Mahmud Abbas, nga ana e tij, përshëndeti Maradonën dhe e paraqiti atë me një dhuratë në shenjë nderimi për takimin, një pikturë me një pëllumb që mbante një degë ulliri.

Maradona ka shprehur mbështetje për palestinezët në të kaluarën. Kur ai menaxhoi një ekip kombëtar të Emirateve të Bashkuara Arabe gjashtë vjet më parë, ai tha se ishte një "mbështetës numër një i palestinezëve" i  dhe një vit më parë ai mbante një kaffiyeh dhe bërtiti "Rroftë Palestina".Burimi : ynetnews