Ministri gjerman i arsimit të ISIS-it u vra në operacionin ushtarak të Irakut në Mosul

Publikuar në Gus. 7, 2018, 12:23 a.m.

Reza Sajam, ministri gjerman i arsimit i grupit terrorist ISIS në Irak, u vra në një operacion ushtarak në rajonin e Mosulit në vitin 2017, njoftoi të shtunën media.

Lajm i al-Sumeriyeh në gjuhën arabe citoi burimet e sigurisë të Irakut si raportim që Reza Sayam u vra në operacionet e forcave irakiane në Mosul vitin e kaluar.

Ai vazhdoi të thoshte se Sayam  Zulqarnein la Gjermaninë, shkoi në  Siri në  vitin 2012 dhe iu bashkua ISIS-it dhe më vonë u emërua ministër i arsimit i grupit terrorist.

Sayam u akuzua për përfshirje në shpërthimin e vitit 2002 në Indonezi që la 202 të vdekur dhe 240 të plagosur.

Më 10 korrik 2017,Kryeministri i Irakut,  Hajdar al-Abadi deklaroi zyrtarisht fitoren kundër ekstremistëve të ISIS-it në Mosul, i cili shërbeu si bastioni kryesor urbanistik i terroristëve në Irak i  shkatërruar  nga konflikti.

Në prag të çlirimit të Mosulit, ushtarët e ushtrisë irakiane dhe luftëtarët vullnetarë Hashd al-Sha'abi kishin arritur fitore të mëdha kundër ISIS-it.

Forcat irakiane morën nën kontroll Mosulin Lindore në janar të 2017 pas 100 ditësh luftimesh dhe nisën betejën në Perëndim më 19 shkurt të vitit të kaluar.

ISIS filloi një fushatë terroriste në Irak në vitin 2014, duke pushtuar pjesë të mëdha të Irakut me sulme të rrufeshme !Burimi : Fars News Agency