Mbrojtja ajrore siriane ka rrëzuar tri raketa të Izraelit dhe dy dronë

Publikuar në Gus. 5, 2018, 10:18 p.m.

Agjencia e Lajmeve Sputnik njoftoi të xhumanë se mbrojtja ajrore e Sirisë kishte rrëzuar tri raketa izraelite dhe dy dronë në rrethinat e Damaskut.

Agjencia Sputnik citoi burime siriane të thoshte se dy raketa u gjurmuan në Damaskun jugor dhe një tjetër në Damaskun veriperëndimor.

Sipas Sputnik, mbrojtja ajrore e Sirisë gjithashtu ka rrëzuar dy dronë të zbulimit, në plesën perendimore të Damaskut.

Javët e fundit regjimi sionist ka shtuar sulmet e tij kundër Sirisë. Izraeli është shumë i shqetësuar për dështimin e terroristëve në Siri.

Kriza në Siri filloi në vitin 2011 me pushtimin masiv të grupeve terroriste të mbështetura nga Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e tyre për të ndryshuar raportet rajonale në favor të regjimit sionist.   Ushtria siriane kohët e fundit ka qenë në gjendje të shkatërrojë grupin terrorist ISIS me ndihmën nga Republika Islamike të Iranit dhe mbështetjen nga Rusia. Grupet e tjera terroriste gjithashtu po pësojnë humbje në Siri.Burimi : Pars Today