Ylli i kombëtares franceze Ousmane Dembele do të ndërton xhami në Mauritani

Publikuar në Korrik 30, 2018, 9:16 p.m.

Ylli i kombëtares franceze Ousmane Dembélé, i cili sapo ka fituar Kupën Botërore të FIFA-s 2018 për  Francën, vendosi të ndërtoi një xhamie të re në vendin e tij të origjinës, në Mauritania, raportoi  BESoccer.

Sipas faqes së internetit "Koora", Ousmane Dembele  planifikon të ndërtojë xhaminë e re në fshatin e nënës së tij në Mauritaninë jugore. Nëna e lojtarit musliman është mauritaneze-senegaleze, ndërsa babai i tij është nga Mali.

Ekipi kombëtar francez i futbollit mundi Kroacinë 4-2 në ndeshjen finale të Kupës së Botës të dielën, më 15 korrik 2018. Sipas FIFA-s, kjo fitore i dha ekipit francez një çmim prej 38 milion US $     .

21-vjeçari Dembélé luan rolin kryesor për klubin spanjoll Barcelona. Ai fitoi kupën gjermane DFB-Pokal me Borussia Dortmund në 2016-17, përveç La Liga 2017-18 dhe Copa del Rey 2017-18 me Barcelonën.

Për më tepër, ai u emërua UNFP Ligue 1 Lojtari i Vitit 2015-16, Përparimi i Ligës së Kampioneve UEFA XI: 2016, Rookie Bundesliga e Sezonit 2016-17, dhe Njeriu i Ndeshjes në 2017 DFB Pokal Final.

Ousmane Dembélé u ftua për herë të parë në skuadrën e lartë të Francës për t'u përballur me Italinë dhe Bjellorusinë në gusht 2016. Ai bëri debutimin e tij më 1 shtator kundër ish-skuadrës në San Nicola Stadio. Qëllimi i tij i parë ndërkombëtar me Francën ishte në një fitore miqësore 3-2 kundër Anglisë më 13 qershor 2017.

Mauritania, vendlindja e Ousmane Dembelé, është një vend musliman në Afrikën Perëndimore ku Islami përfaqëson rreth 99.9% të popullsisë prej katër milionë banorësh, sipas CIA World Factbook.

Ishte tregtia me tregtarët muslimanë që e sollën Islamin në Mauritani gjatë shekullit të 8-të. Islami është feja më e madhe dhe më me influencë në Mauritani dhe që është përhapur nga shekulli i 10-të.Burimi : About Islam