Gjermania arreston policen për moral të ISIS-it në Irak

Publikuar në Korrik 6, 2018, 9 a.m.

Autoritetet gjermane thonë se kanë arrestuar një femër 27-vjeçare gjermane, e dyshuar se ka qenë pjesë e "policisë së moralit" të grupit të ashtuquajtur ‘Shtetit Islamik’ në Irak.

Prokurorët federalë thanë të hënën se Jennifer W. udhëtoi në Irak nëpërmjet Turqisë dhe Sirisë në shtator 2014, ku ajo u bashkua me grupin ekstremist.

Në një deklaratë, prokurorët thanë se ajo patrullonte në parqe në Falluxha dhe Mosul, duke siguruar që femrat t'i përmbaheshin kodeve të veshjes dhe sjelljes të vendosura nga ‘Shteti Islamik’.

W., emri i të cilës nuk u publikua për arsye private, u arrestua nga policia turke në janar 2016, pas aplikimit për një pasaportë në Ambasadën Gjermane në Ankara. Ajo u deportua në Gjermani disa ditë më vonë.

Prokurorët thanë se u arrestua në Gjermaninë jugore të premten dhe shtëpia e saj në Gjermaninë veriore kontrolloi. Ajo është akuzuar për anëtarësim në një organizatë terroriste të huaj.Burimi : Washington Post