Mijëra marshojnë nëpër SHBA për të protestuar kundër dhunës me armë

Publikuar në Qershor 8, 2018, 2:26 a.m.

Demonstruesit mbajnë një arkivol mbi  Urën e Bruklinit gjatë një marshimi dhe protestojnë kundër dhunës me armë, të shtunën, më 2 qershor 2018, në Nju Jork. (Foto AP)

Qindra vetë kanë marshuar në Nju Jork dhe në qytete të tjera në Shtetet e Bashkuara për të kërkuar fundin e epidemisë së dhunës  me armë pas disa vrasjeve masive nëpër shkolla në muajt e fundit.

Një grup studentor i quajtur  Youth Over Guns organizoi një protestë të së shtunës në Nju Jork. Grupi u formua pas një vrasje vdekjeprurëse në një shkollë të mesme në Parkland, Florida, ku 17 nxënës dhe stafi u vranë në muajin shkurt, 2018.

Protestuesit marshuan nëpër Urën e Bruklinit dhe më pas u mblodhën në Qendër të Manhatanit.  Ata thanë se janë të zemëruar sepse  nuk është bërë më shumë për të ndaluar  krimet nëpër shkolla dhe krime të tjera ku janë përdorur armë.

Aalayah Eastmond, një i mbijetuar i të shtënave në Parkun e Marjory Stoneman Douglas High School, iu drejtua turmës.

Marshimi bëhet për shkak të disa ngjarjeve të dhunshme që ndodhën rreth SHBA-ve  për të protestuar kundër dhunës me armë dhe u bëjë thirrje ligjvënësve të kalonin ligjin për kufizimet e armëve.

Një studim i ri tregon se sulmet masive në SHBA kanë vrarë më shumë njerëz gjatë dy dekadave të fundit se në të gjithë shekullin e 20-të.

Dhuna e armëve në SHBA ka arritur nivele të pashembullta ndërsa kampuset e shkollave po bëhen tani objektivi kryesor për vrasës.

Ka patur tashmë 23 vrasje në shkollë ku dikush u lëndua ose u vra.

Të shtënat më të fundit fatale në shkolla  u zhvilluan më 18 maj në Santa Fe, Teksas, pasi një adoleshent thuhet se përdorte një armë gjahu për të vrarë 10 vetë dhe plagosi 10 të tjerë.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës humbasin jetën rreth 33,000 njerëz nga dhuna me armë çdo vit.

Të shtënat masive në shkollat ​​amerikane po rriten me shpejtësi duke vrarë më shumë njerëz gjatë 18 viteve të fundit sesa në të gjithë shekullin e 20-të, sipas një studimi të botuar në muajin prill nga hulumtuesit në Universitetin Clemson.Burimi : Press TV