Stafronkov : Kosova nuk po shkonë drejt zgjedhjes

Publikuar në Maj 18, 2018, 3:07 a.m.

Diplomati rus në OKB, Vladimir Safronkov, ka deklaruar se situata në Kosovë “nuk po shkon drejt zgjidhjes, por po përkeqësohet”.

Ai gjatë fjalimit të tij në seancën e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha se EULEX po përgatitet të largohet nga Kosova dhe se nuk ka përparim në zbardhjen e vrasjes së liderit serb, Oliver Ivanoviq.

“Përfaqësuesit e Prishtinës pa sukses tentuan që fajin për këtë ta bartin në Beograd”, tha Safronkov.

Ai ndërkaq ka dënuar arrestimin e shefit të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, i cili kishte hyrë pa leje në Kosovë, duke e quajtur aksionin e njësive speciale “provokim mizor”.