Nacionalistja gjermane kërkon ndjesë për fajësimin e sulmeve ndaj myslimanëve

Publikuar në Prill 24, 2018, 9:20 p.m.

Nënkryetarja e Alternativës Nacionaliste për Partinë e Gjermanisë po kërkon falje për fajësimin e gabuar të një sulmi fatal  në Munster të ekstremistëve islamikë.

Beatrix von Storch tha në faqen e saj të Facebook të enjten se:

"Kam bërë një gabim në shkrimin tim për Muensterin dhe më vjen keq."

Apologjia vjen pas kritikave të gjera të shkrimit të të saj duke sugjeruar që politika e refugjatëve me dyer të mbyllura të kancelares Angela Merkel ishte fajësuar pasi një burrë u fut në një turmë të shtunën.

Kur autoritetet zbuluan se shoferi i furgonit ishte një gjerman, me asnjë lidhje ekstremiste, Von Storch fillimisht tha se i dyshuari ishte një "imitues i terrorit islamik".

Në postën e saj në Facebook ajo goditi sërish Kancelarën  duke thënë "Unë kurrë nuk dua të jem si Angela Merkel e cila nuk pranon gabimet e saj."Burimi : AP