Xhamia e Stokholmit vandalizohet

Publikuar në Mars 27, 2018, 11:20 p.m.

Një xhami në Stokholm, Suedi, u vandalizua të enjten me fjalë  raciste dhe simbole raciste të enjten, sipas zyrtarëve të xhamisë.

Në një deklaratë, administrata e xhamisë tha se një simbol i madh  ‘swastika’ u vizatua me ngjyrë të zezë në derën e xhamisë.

Menaxhmenti e dënoi me forcë këtë incident, duke thënë se xhamia ishte përballur me sulme të tilla raciste për vite, raportoi Daily Sabah.

"Anëtarët tanë të xhamisë dhe komuniteti jonë janë jashtëzakonisht të shqetësuar nga sulmet e tilla. Fatkeqësisht, pavarësisht nga shumë sulme raciste, qeveria nuk mund të bënte asgjë kundër islamofobisë dhe gjuhës së urrejtjes," tha ai.

Sipas televizionit shtetëror suedez SVT, 22 sulme raciste u regjistruan në xhaminë e Stokholmit në 2017, ndërsa 23 sulme tjera u regjistruan që nga fillimi i vitit 2018.

Shtatorin e kaluar, një xhami në qytetin jugor suedez të Orebro u dogj  nga një sulm me zjarr. Në dhjetor, një Qendër Kulturore Islame në qytetin jugor Saffle ishte objektivi i një sulmi me bombë.

Suedia është një vend shumë tërheqës për shumë emigrantë dhe rreth 15 përqind e popullsisë së saj ka lindur jashtë vendit.Burimi : IQNA