Kole Krasniqi dhe instituti katolik “Gjon Gazulli” promovojne librin qe sulmon Islamin dhe muslimanet e Kosoves

Publikuar në Shk. 26, 2018, 2:46 a.m.

Më 22 shkurt, në orën 11.00, në sallën “Konstandin Shpataraku” në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, u bë promovimi i monografisë “Paraqitja dhe zhvillimi i ekstremizmit islamist në Kosovë dhe vendet e rajonit” i autorit katolik kosovar Kolë Krasniqit. Ky liber kishte parathenie nga drejtori i shoqates amerikane “George C. Marshall” Pajtim Ribaj dhe oficeri i policise amerikane Prof. James Albrecht. Ne kete ceremoni islamofobike ku nje tufe te krishteresh me ne krye Kole Krasniqin sulmonin dhe shpifnin kunder Islamit dhe muslimaneve ne Kosove morren pjese ish-enveristi Rexhep Mejdani, Pajtim Ribaj, Skënder Dodaj, ish-polici amerikan James Albrecht, Dritan Demiraj, Elena Kocaqi, Altin Shegani, Azem Hajdari, Nehat Idrizi, Enver Bytyqi, Reshat Maliqi, dhe veprimtaret katolike Nikollë Loka, Mark Palnikaj, Mark Marku, Janez Frroku etj. Eventi ne fjale u sponsorizua nga Instituti katolik “Gjon Gazulli” qe drejtohet nga Nikollë Loka. Ndersa ne sfondin e konferences ku rrinte Kola me islamofobet e tij, qendronte nje fotografi terroriste e Skenderbeut i cili vret muslimanet dhe turqit.

Ne fjalimet e tyre anti-muslimane vlen te theksohet qe palikari i ambasades amerikane ne Tirane Pajtim Ribaj e cilesoi Islamin dhe menyren sesi Kola e trajton ate ne liber si nje armik te padukshem i cili mezi zbulohet dhe asgjesohet. Ne kete event te turpshem dhe islamofobik mori pjese edhe Imam Zuhdi Hajzeri. Libri i Koles eshte plote e perlot me gabime trashanike, per te cilat Kola nuk ka guxim qe ti debatoj ne emisione televizive. Libri i shkruar ne emer te interesave kombetare ne te vertete eshte nje liber racist dhe islamofobik i cili pervec pasaktesirave shkencore eshte i mbushur me terma raciste gjeografike dhe fetare. Autori siç mund te imagjinohet, nuk permend ne liber rastet e ekstremizmit katolik ne Kosove, sulmet terroriste qe kleri katolik ka inspiruar kunder objekteve turke ne vend dhe gjuhen urrrejtjenxitese qe kleri dhe ekstremistet katolike leshojne ne media dhe meshat e tyre kunder Islamit dhe muslimaneve.

Libri sulmon te gjithe organizatat e shoqerise civile kosovare qe nga organizatat te lidhura me Turqine sikur AKEA, Shoqata Sulejmania, organizatat e sponsorizuara nga Irani sikur NISA, Kurani, Ehlil Bejti, Ibn Sina, organizatat e sponsorizuara nga arabet sikur Al Waqf al Islami, Nektari, Instituti per Kulture dhe Studime Bashkekohore,  por edhe organizata qytetare dhe te pavarura kosovare sikur Forumi Mysliman i Kosoves, Forumi te Rinjve Myslimane te Kosoves, Levizja Islame Bashkohu, etj.

Ne librin e tij Kola sulmon edhe anetaresimin e Shqiperise ne Konferencen Islamike dhe pjesemarrjen e Shqiperise ne Boten Islame. Ky liber i cili duket sikur eshte shkruar nga Ratko Mlladici apo Radovan Karaxhiqi i tregon kosovaret muslimane si rrezik per Kosoven. Eshte nje liber qe nxit urrejtje dhe shpif kunder te gjithe shoqerise civile islame ne Kosove. Eshte njefare NAÇERTANIE katolike te cilen vetem Elena Kocaqi mund ta promovoje. Mesazhi qe fotoja e Skenderbeut qe qendronte  ne kete konference – ku ai vret musliman dhe turq, i shkon shume pershtat librit te Koles – dhe mesazhit qe ekstremistet e krishtere perhapin ne Ballkan kur ata thone: turk i mire eshte turku i vdekur.Burimi : Gazeta İmpakt