Hizbullahi thotë se Irani kontrollon protestat në 'mënyrë të mirë'

  • Sekretari i Përgjithshëm  i  ‘Hizbullahut’  Hassan Nasrallah
Publikuar në Jan. 6, 2018, 10:26 p.m.

Kreu i grupit të Libanit, Hassan Nasrallah thotë se protestat në Iran nuk ishin 'të rrënjosura në çështjet politike'

Sekretari i Përgjithshëm i Hizbullahut, Hassan Nasrallah tha të mërkurën se protestat e vazhdueshme në Iran nuk ishin të rrënjosura në çështjet politike dhe po trajtoheshin nga regjimi në një mënyrë të mirë.

"Kriza në Iran është për shkak të arsyeve ekonomike, jo politike," tha Nasrallah në një intervistë me kanalin libanez al-Mayadeen.

Udhëheqësi i grupit me bazë në Liban vuri në dukje se incidenti shpërtheu pasi disa banka njoftuan falimentimin dhe shtuan se ishin përfshirë disa qarqe politike dhe pastaj protestat morën një dimension politik.

Ai argumentoi se incidentet po menaxhoheshin në një mënyrë të mirë pasi regjimi po e trajtonte atë në heshtje, me shmangien e ankthit.

Më 27 dhjetor 2017, mijëra iranianë morën pjesë në tubime masive në mbështetje të qeverisë në qytetet Abadan, Ahwaz, Kermanshah, Gorgan dhe Khorramabad.

Që nga demonstrimet e para  që shpërthyen gjashtë ditë më parë, të paktën 23 vetë janë vrarë, duke përfshirë një oficer policie, ndërsa qindra të tjerë thuhet se janë arrestuar.

Më parë të mërkurën, mijëra iranianë morën pjesë në tubime pro-qeveritare në qytetet Abadan, Ahwaz, Kermanshah, Gorgan dhe Khorramabad.

Të njëjtën ditë, Muhammed Ali Xhafari, kreu i elitës së Gardës Revolucionare të Iranit, njoftoi se vala ditore e demonstratave në Iran përfundimisht ka përfunduar.

"Sot është dita kur kryengritja përfundoi", tha  Xhafari në komentet e transmetuara në televizionin shtetëror iranian.

Raportimi nga Wassim Samih Seifeddine dhe Zeynep Hilal Karyagdi; Shkruar nga Sorwar AlamBurimi : Anodolu News Agency