Rusia: Rreth 10,000 militantë të ISIS-it tani janë në Afganistan

Publikuar në Dhj. 30, 2017, 12:30 a.m.

Rusia ka vlerësuar se ka rreth 10,000 militantë të ISIS-it në Afganistan dhe numri i tyre po rritet, sepse militantët që ikin nga Siria dhe Iraku janë duke shkuar në vendin e shkatërruar nga lufta.

Mediat ruse të shtunën cituan Zamir Kabulov, i dërguari i posaçëm presidencial i Rusisë për Afganistanin, duke thënë se Moska është veçanërisht e brengosur për një përkrahje  në rritje të militantëve të ISIS-it në provincat veriore të Afganistanit në kufi me Taxhikistanin dhe Turkmenistanin.

"Rusia është ndër të parat që po njofton në lidhje me daljen e Daesh (ISIS) në Afganistan .... Daesh ka rritur ndjeshëm fuqinë e tij në vend kohët e fundit.       Sipas vlerësimeve tona, numri i militantëve tejkalon 10,000 dhe vazhdon të rritet, veçanërisht për shkak të luftëtarëve të rinj që vijnë nga Siria dhe Iraku ", tha Kabulovi për Agjencinë e Lajmeve Sputnik.

I dërguari rus i thotë se helikopterë "pa identifikimin e shenjave" po transferojnë terroristët dhe dërgojnë "pajisje perëndimore [ushtarake]" në degën afgane të grupit terrorist.

Ai shtoi se Moska vazhdimisht e ka ngritur çështjen me Kombet e Bashkuara dhe NATO-n, por ende nuk ka marrë "një përgjigje të qartë" prej tyre.

Kabulov thotë se situata në provincat afgane të Xhuzxhan dhe Sar-e-Pul është një shqetësim i veçantë për shkak se vendasit kanë parë edhe militantët algjerianë dhe francezë në radhët e ISIS-it. Ai vazhdoi të pohonte se grupi terrorist synon të shtrijë ndikimin e tij në rajonet jugore të Rusisë dhe në vendet partnere të saj në Azinë Qendrore.

"Ne rregullisht kërkojmë nga partnerët tanë të NATO-s, të cilët në fakt po kontrollojnë hapësirën ajrore mbi Afganistanin, për këtë çështje, por nuk kemi dëgjuar asnjë përgjigje të arsyeshme", - këmbënguli Kabulovi.

ISIS-i filloi operacionet e tij ekstremiste në Afganistanin lindor në fillim të vitit 2015, dhe në kulmin e tij ku kishte afërsisht 3,000 militantë, sipas vlerësimeve ushtarake të SHBA-ve.