Asadi thotë se Franca sponsorizon terrorizmin, nuk mund të flasë për paqen

  • Presidenti sirian Bashar Assad ka akuzuar Francën për mbështetjen e gjakderdhjes në vendin e tij.
Publikuar në Dhj. 21, 2017, 12:13 a.m.

Presidenti sirian Bashar Al-Assad sulmoi Francën të martën, duke  akuzuar atë për mbështetjen e gjakderdhjes në vendin e tij duke e bërë të paaftë për të folur për një zgjidhje paqësore.
"Franca udhëhoqi mbështetjen për terrorizëm dhe duart e tyre janë ngjyer  në gjakun sirian që nga ditët e para dhe nuk shohim se ata kanë ndryshuar qëndrimin e tyre në thelb", tha Assad në mediat shtetërore, duke u thënë gazetarëve pas takimit me një delegacion rus të hënën.
"Ata që mbështesin terrorizmin nuk kanë të drejtë të flasin për paqen," shtoi ai.
Franca të premten akuzoi Sirinë që nuk bëri asgjë për të arritur një marrëveshje paqeje pas pothuajse shtatë vjet lufte dhe tha se po kryente krime masive në rajonin e Ghoutas  Lindore, ku 400,000 njerëz u rrethuan nga forcat qeveritare. 

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të hënën se Franca do të nxisë  bisedimet e paqes që përfshijnë të gjitha partitë në konfliktin gjashtëvjeçar sirian, duke përfshirë presidentin Bashar al-Assad, duke premtuar  këtë "nismë" në fillim të vitit të ardhshëm.
Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian ishte më i hapur, sipas Le Figaro.
Assad nuk duket të jetë në gjendje të marrë një qëndrim politik për sa kohë që ai është i varur nga Rusia dhe Irani, "tha Le Drian.
"Kur ju keni kaluar ditët tuaja duke masakruar njerëzit tuaj, ju duhet të jeni përgjithësisht pak më diskret", citohet Le Drian të ketë thënë gjatë një udhëtimi në Uashington.Burimi : Reuters