Palestinë: 45 palestinezë të plagosur në Bregun Perëndimor dhe në Jerusalem nga forcat izraelite

  • Forcat izraelite dhunë ndaj protestuesve palestinezë gjatë një demonstrate kundër njohjes së Presidentit të SHBA-së Donald Trump nga Jeruzalemi si kryeqyteti i Izraelit, pranë  Beit El në Ramallah, Bregu Perendimor, më 12 dhjetor 2017.
Publikuar në Dhj. 15, 2017, 2:23 a.m.

Ramallah, Palestinë :

Të paktën 45 palestinezë në të gjithë Bregun Perëndimor të okupuar, Gaza dhe Jerusalem u plagosën nga forcat izraelite të martën mes demonstrave të vazhdueshme kundër vendimit të javës së kaluar nga SHBA-ja për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Sipas një deklarate të Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze, 36 demonstrues u plagosën nga plumbat e gomës dhe gazi lotsjellës në pjesë të Bregut Perëndimor ndërsa nëntë të tjerë u plagosën në kufirin e Gazës.

Në një zhvillim tjetër, të martën, një fëmijë palestinez u plagos nga armë zjarri ushtarake izraelite në qytetin perëndimor të Bregut Perëndimor, të Salfit, sipas Ministrisë Palestineze të Shëndetësisë.

Në ditët e fundit, tensionet janë ngritur në territoret palestineze pas vendimit të Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Jerusalemi mbetet në zemër të konfliktit Izrael-Palestinë, palestinezët duke shpresuar se Jeruzalemi Lindor - i pushtuar nga Izraeli në vitin 1967 - mund të shërbejë përfundimisht si kryeqyteti i një shteti palestinez.Burimi : Anodolu News Agency