De Mistura viziton Moskën për të diskutuar rreth Sirisë në Gjenevë

Publikuar në Tet. 25, 2017, 1:33 a.m.

I dërguari i posaçëm i OKB-së për Sirinë, Staffan de Mistura tha të martën se do të takohet me ministrin e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Rusisë, Sergej Lavrov dhe Sergej Schweigo në Moskë të mërkuren.

"Unë mund ta pohoj këtë," i tha De Mistura  Agjencisë së Lajmeve Sputnik, duke shtuar se takimet do të merren me rifillimin e procesit politik në Gjenevë, sipas Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së Nr.2254.

De Mistura tha më parë se ai do të njoftojë datën e raundit të ardhshëm të bisedimeve, duke pritur që ajo të jetë në fund të tetorit.Burimi : SANA