SHBA Pse askush nuk flet për religjionin e vrasësit në kishën e Antiokit, Tennessee?

Publikuar në Tet. 2, 2017, 1:13 a.m.

Të dielën, një person i armatosur i maskuar hapi zjarr në një kishë në Antioki, Tennessee. Me një të vdekur dhe tetë të tjerë të plagosur, sulmi ishte vrasja më e madhe në një kishë që nga vrasjet e Dylann Roof në vitin 2015.    Vrasësi i dyshuar, i cili u plagos rëndë nga të shtënat, është identifikuar si Emanuel Samson, një banor  amerikan 25 vjeçar, i cili u transferua në SHBA nga Sudani në vitin 1996.

Emannuel Samson, ende në paraburgim, është akuzuar për vrasje të shkallës së parë në lidhje me të shtënat. Ndërsa motivet për përfshirjen e supozuar të Samsonit në të shtënat mbeten të panjohura, figurat e së djathtës dhe degët kanë qenë të etura për të luajtur në këndvështrimin racial, duke vënë në dukje se Samsoni  është afrikano-amerikan dhe ai ka shënjestruar kryesisht racën e  bardhë ...Burimi : thinkprogress.org