Sulmi islamofobik në një xhami në Holandë

Publikuar në Shta. 12, 2017, 12:48 a.m.

Një xhami në ndërtim në Holandën juglindore ishte vënë në shënjestër nga një grup ekstremistësh, tha kreu i xhamisë të shtunën.

Lëvizja "Identitair Verzet" një lëvizje e ekstremit të djathtë  vendosi  parulla anti-Islame në çatinë e xhamisë Tevhid, e cila është në ndërtim e sipër në Venlo.

Duke folur për Agjencinë Anadolu, Ahmet Dursun, kreu i Xhamisë Tevhid, e dënoi incidentin dhe tha se kishte shumë ekstremistë në lagjen e tyre, por ata nuk e prisnin një sulm të tillë.

"Ne kemi biseduar me kryetarin dhe disa zyrtarë të tjerë. Ata na mbështesin, "tha ai, duke shtuar:" Ne do të marrim masat e nevojshme për të mos përjetuar incidente të tilla përsëri. "

Grupi, i cili mori përgjegjësinë për incidentin, vendosi parullat ku shkruhej "Qëndroni larg. Hollanda na përket neve. Ne nuk duam xhaminë dhe muslimanët në lagjen tonë ", në gjuhën turke dhe në holandisht. Ata gjithashtu i  shpërnanë fotografitë e parullave në mediat sociale dhe pohuan se ata" pushtuan "xhaminë.

Gjatë dy muajve të fundit, PEGIDA, një tjetër lëvizje anti-muslimane e ekstremit të djathtë, bëri një sulm në Xhaminë Selimije në Veghel dhe në një Shkollë Fillore Islamike në Leiden.Burimi : ABNA