Jemenasit protestojnë kundër pushtimit saudit

Publikuar në Gus. 21, 2017, 11:37 p.m.

Populli në Sa'ada ka organizuar një tubim masiv kundër pushtimit saudit të  Jemenit.

Demonstruesit mbanin flamuj dhe  pankarta  "Vdekje Amerikës dhe vdekje Izraelit".

Koalicioni i udhëhequr nga Sauditët po përgatitet të hyjë në qytetin port të Hudejdes, i cili tani kontrollohet nga lëvizja Ansarullah. Ka shqetësime në mesin e jemenasëve se koalicioni mund të pushtojë  bregun perëndimor të Jemenit.

Hudejda është pjesë e një beteje të gjerë ku ushtria jemenase dhe aleatët po luftojnë kundër forcave të mbështetura nga Sauditët.

Që nga fillimi i luftës saudite në Jemen që nga marsi i vitit 2015, e cila filloi si një përpjekje për të shtypur lëvizjen popullore Houthi dhe për të instaluar ish-presidentin, Abd Rabbuh Mansur Hadi, një aleat i bindur i Rijadit, aeroplanët e Arabisë Saudite kanë goditur popullin ditën dhe natën, duke vrarë mbi 12,000 njerëz, duke përfshirë shumë gra dhe fëmijë, dhe duke zhvendosur mbi tre milionë të tjerë.

Lufta e Jemenit gjithashtu ka dëmtuar rëndë objektet dhe infrastrukturën e vendit, duke shkatërruar shumë spitale, shkolla dhe fabrika.

Situata humanitare në Jemen është përkeqësuar në mënyrë dramatike në mes të një bllokade Saudite, e cila e ka vënë vendin e varfër në prag të urisë masive.

Megjithatë, regjimi në Rijad ka dështuar të arrijë qëllimet e veta pavarësisht nga vuajtjet e shumta.Burimi : ABNA