Sulmuesi në Londër ish-mësues në Arabinë Saudite

Publikuar në Mars 28, 2017, 12:24 a.m.

Personi i cili kreu një sulm vdekjeprurës dhe plagosje me makinë  pranë Ndërtesës së Parlamentit në Mbretërinë e Bashkuar ishte një ish-mësues i anglishtes që punonte në institucionin e kontrollit civil të aviacionit në  Arabisë Saudite, thuhet në një raport.

Masud, i cili thuhet se ka marrë dënimin e tij të parë në vitin 1983 në moshën 19 vjeçare, u shpall fajtor për një varg të çështjeve të tjera penale deri në vitin 2003, një vit para se ai fitoi një çertifikatë  nga TESOL që e lejonte atë për të marrë poste të mësimdhënies në qytetin saudit të Janbu në vitin 2005, dhe si një kopje e CV  së Khalid Masudit dëshmon se ai më pas punoi në Autoritetin e Përgjithshme të Aviacionit Civil të Arabisë Saudite (Gaca) në Xhiddah, njoftoi e përditshmja Sun Daily, .

Pesë muaj pas kthimit të tij në Britani të Madhe, në pranverë të vitit 2009, ai filloi të punojë si një "mësues i lartë angleze" në një kolexhin TEFL në Luton.

Ndërkohë, ambasada saudite në Londër tha në një deklaratë në llogarinë e saj në Twitter se gjatë kohës së tij në Arabinë Saudite, ", Masud nuk shfaqej në radar në shërbimet e sigurisë 'dhe nuk ka për te ndonjë dosje penale në Mbretërinë e Arabisë Saudite."

Të premten paradite, raportet e medias thanë  se Masudi  është hetuar një herë nga MI5 për  ekstremizëm  të dhunshëm, por  e zbritën si një kërcënim.

Sulmi që ndodhi të mërkurën në afërsi të Parlamentit Britanik në Westminster Bridge la katër të vdekur dhe të paktën 50 të tjerë u plagosën. Sulmuesi më pas u qëllua për vdekje nga policia.

Grupi terrorist ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin.Burimi : ABNA24