Forcat e ushtrisë jemenase kapin bazën kryesore ushtarake në Ma'rib, shumë më afër burimeve të energjisë

Publikuar në Nën. 8, 2021, 12:03 a.m.

Forcat jemenase dhe luftëtarët aleatë nga Komitetet Popullore kanë kapur një bazë ushtarake kryesore të pushtuar nga militantët sauditë besnikë të ish-presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi në provincën strategjike të vendit të pasur me naftë të Ma'rib, dhe janë afruar më pranë zemrës së rezervave të energjisë në zonë.

Burimet ushtarake lokale, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se trupat e ushtrisë dhe aleatët e tyre filluan sulme intensive në lagjen al-Jubah të Ma'rib dhe arritën të kapnin bazën Umm Reesh pas disa orëve luftimesh me mercenarët sauditë të premten.

Burimet shtuan se forcat jemenase sulmuan bazën ushtarake nga drejtime të ndryshme dhe i detyruan militantët e mbështetur nga Arabia Saudite të tërhiqen nga zona.

Ata vunë në dukje se baza përfshin qendra trajnimi dhe është bastioni i fundit për forcat e sponsorizuara nga Arabia Saudite në pjesën jugore të Ma'rib.

Burimet vazhduan duke thënë se tërheqja e mercenarëve sauditë nga baza Um Reesh erdhi pasi ushtarët e ushtrisë jemenase dhe luftëtarët e Komiteteve Popullore shënjestruan vendndodhjen ushtarake me raketa balistike dhe raunde të artilerisë së rëndë.

Rënia e Umm Reesh do të thotë përparime të shpejta të forcave të ushtrisë jemenase dhe aleatëve të tyre drejt rajonit Safar, ku ndodhen fushat e naftës dhe gazit të provincës Ma'rib.

Burimet ushtarake jemenase thanë se përleshjet e ashpra midis dy palëve vazhdojnë në disa malësi me pamje nga baza al-Khashina. Asnjëra palë nuk ka arritur ende të shënojë ndonjë përparim në fushë.

Disa burime jozyrtare të shtunën thanë se forcat Sana'a kanë marrë kontrollin e kodrave dhe maleve rreth pjesës jugore të Ma'rib, e cila shihet si porta për në qytetin strategjik.

"Shitja e armëve amerikane në Arabinë Saudite tregon se Biden nuk është i përkushtuar ndaj paqes në Jemen"

Një anëtar i rangut të lartë të Këshillit të Lartë Politik të Jemenit ka denoncuar Shtetet e Bashkuara për miratimin e një shitjeje prej 650 milionë dollarësh të raketave ajër-ajër Arabisë Saudite.

Mohammed Ali al-Houthi deklaroi se marrëveshja kryesore e armëve me mbretërinë e Gjirit Persik tregon se administrata e Presidentit Joe Biden nuk është aspak e përkushtuar ndaj paqes në Jemen, dhe në të kundërt mbështet luftën saudite ndaj vendit të varfër arab.

Ai theksoi në një postim të publikuar në faqen e tij në Twitter se marrëveshja tregon qartë mungesën e seriozitetit dhe besueshmërisë së Uashingtonit për të ndaluar sulmin e vazhdueshëm shkatërrues kundër Jemenit dhe do të zgjasë negativisht urinë dhe vuajtjet e kombit jemenas.

Në një deklaratë të enjten, Pentagoni tha se Departamenti Amerikan i Shtetit kishte miratuar shitjen e raketave ajër-ajër për Riadin.

Ai shtoi se firma Raytheon me bazë në Masaçusets do të ishte "kontraktori kryesor" për shitjen e raketave AIM-120C-7/C-8 të Avancuara Ajër-Ajr me Rreze të Mesme (AMRAAM) dhe pajisjeve të lidhura me to.

Shitja vjen disa muaj pasi Biden tha se do t'i jepte fund mbështetjes së SHBA-së për "operacionet sulmuese" të Arabisë Saudite në Jemen, duke përfshirë "shitjet përkatëse të armëve".

Arabia Saudite, e mbështetur nga SHBA-ja dhe aleatët rajonalë, nisi luftën kundër Jemenit në mars të vitit 2015, me synimin për të rikthyer në pushtet qeverinë Hadi dhe për të shtypur Ansarullahun. Lufta ka lënë të vdekur qindra mijëra jemenas dhe ka zhvendosur miliona të tjerë. Ai gjithashtu ka shkatërruar infrastrukturën e Jemenit dhe ka përhapur urinë dhe sëmundjet infektive.

Forcat e armatosura të Jemenit dhe Komitetet Popullore janë rritur në mënyrë të qëndrueshme në fuqi kundër pushtuesve të udhëhequr nga sauditët dhe e kanë lënë Riadin dhe aleatët e tij të bllokuar në vend.Burimi : Press Tv