Irani respekton sovranitetin libanez, i gatshëm të ndihmojë Libanin nëse i kërkohet zyrtarisht

Publikuar në Tet. 11, 2021, 12:32 p.m.

Ministri i Jashtëm i Iranit thotë se Republika Islamike është e gatshme të ndihmojë Libanin të përballojë krizën aktuale ekonomike nëse qeveria libaneze e kërkon atë zyrtarisht.

Në një intervistë me rrjetin televiziv libanez al-Manar në Bejrut, Hossein Amir-Abdollahian e bëri të qartë se Irani respekton sovranitetin e Libanit.

Ai theksoi se Republika Islamike është e gatshme t'i japë Libanit të gjitha llojet e ndihmës pavarësisht situatës së vështirë ekonomike me të cilën po përballet vetë Irani.

Irani filloi të dërgojë karburant në Liban në gusht përmes grupit libanez të rezistencës Hezbollah, i cili njoftoi blerjen e dërgesave të karburantit iranian pas dështimit të qeverisë libaneze për të përballuar mungesat dërrmuese të karburantit në vend.

Tankeri i tretë që mbante karburant iranian tashmë ka arritur në Siri për t'u transferuar në Libanin fqinj, ndërsa Teherani ka shprehur gatishmërinë për t'i shitur karburantin e tij drejtpërdrejt qeverisë libaneze.

Duke treguar mbështetjen e Iranit për rezistencën libaneze për të ruajtur sigurinë dhe sovranitetin e vendit arab, ministri i jashtëm iranian tha se një mbështetje e tillë do të vazhdojë.

Kryediplomati iranian gjithashtu i tha al-Manar se Irani mbështet çdo përpjekje paqësore në Liban dhe paralajmëroi kundër ndërhyrjes së Francës në punët e brendshme të vendit arab.

“Sionistët burgosen në territoret e pushtuara”

Gjatë intervistës, Amir-Abdollahian përmendi stërvitjen e fundit ushtarake të Iranit në zonën e tij veriperëndimore, duke thënë se mesazhi i stërvitjes ishte ai i paqes dhe miqësisë me fqinjët dhe parandalimi i pranisë së sionistëve në rajon.

"Ne i thamë Republikës së Azerbajxhanit se prania e Izraelit në atë vend nuk është në interes të paqes në rajonin tonë," tha ai.

Në fillim të këtij muaji, Forca Tokësore e Ushtrisë Iraniane organizoi një stërvitje, të koduar Fatehan-e Kheybar, në Iranin veriperëndimor.

Amir-Abdollahian pohoi se prania ushtarake e Republikës Islamike kudo në rajon, qoftë në Iranin verior apo në Gjirin Persik, ka mbajtur gjithmonë një mesazh paqeje dhe sigurie.

Regjimi sionist, sipas Amir-Abdollahian, ka marrë mesazhin e rezistencës.

“Regjimi sionist nuk mund të zgjerohet në rajon. Ata janë të burgosur në një burg të madh të quajtur territore të pushtuara, "shtoi ai.

"Prania e SHBA në rajon do të marrë fund"

Diku tjetër gjatë intervistës, Amir-Abdollahian theksoi se tërheqja e ushtrisë amerikane nga rajoni do të ndodhë patjetër.

"Amerikanët nuk e shohin praninë e tyre të vazhdueshme në rajon në favor të tyre, megjithëse ata vazhdojnë të bëjnë presion për një prani të vogël ushtarake në pjesë të rajonit. Kjo formë e pranisë së madhe amerikane në rajon do të marrë fund, "tha ai.

Ai gjithashtu përkujtoi komandantin legjendar të Iranit, gjenerallejtënant Qassem Soleimani, i cili u vra në Irak nga ushtria amerikane në janar 2020, duke e përshëndetur atë si një hero kombëtar dhe ndërkombëtar në luftën kundër terrorizmit.

Gjeneral Soleimani, me bashkëpunimin e Hezbollahut dhe forcave irakene, siriane dhe libaneze, pati sukses në luftën kundër terrorizmit, shtoi ministri i jashtëm.

Që nga vrasja, grupet irakiane të rezistencës kanë shtuar përpjekjet për të dëbuar të gjitha forcat amerikane nga vendi i tyre.

 Burimi : Press Tv