Muhammed ed-Dayf: Imad Mughniyeh në Gaza

Publikuar në Maj 29, 2021, 3:06 p.m.

Në atentatin e fundit në verën e vitit 2014, gruaja e tij Widad (27 vjeç), fëmija i tij shtatë muajsh Ali dhe vajza e tyre Sarah u vranë në një sulm ajror që synonte një shtëpi në lagjen Sheikh Ridvan.

Sipas raportit të një izraeliti,deri natën e kaluar, ushtria armike u përpoq dy herë për të vrarë Muhammed al-Dayf, komandantin e "al-Qassam Brigades", dega ushtarake e lëvizjes "Hamas", por dështoi. Por, më vonë gazeta amerikane ‘The New York Times’ raportoi se një burim i inteligjencës izraelite ka njoftuar se "Ata kanë bërë tetë përpjekje të pasuksesshme për të vrarë Dayf".Kush është ky fantazmë që izraelitët donin të vrisnin në një mënyrë të barabartë me vrasjen e Imad Mughniyeh - por këtë herë në Gaza - dhe kështu të arrijnë imazhin e fitores?

Emri i tij i vërtetë është Muhammed Diyab Ibrahim al-Misri "Abu Khalid", dhe në vitet 1990 ai mori pseudonimin "Dayf / mysafir" ndërsa udhëtonte shpesh si "mysafir" në shtëpitë e njerëzve. Ai konsiderohet të jetë udhëheqësi kryesor ushtarak bashkëkohor palestinez pas inxhinierit Yahya Ayyash dhe tani është udhëheqës pasi zhvilloi strukturën e krahut ushtarak të Hamasit, ku ai filloi me grupe të vogla. Dayf, i cili gjithashtu i mbijetoi pesë atentateve para konfliktit aktual, kryeson listën e kërkuar të regjimit okupues.

“Mysafiri” lindi në 1965 si refugjat në fshatin al-Kubeybe i qytetit të okupuar Askalan në Khan Yunus, në jug të Rripit të Gazës dhe i përket një familjeje të gjerë konservatore. Që në moshë të vogël, madje edhe para se "Hamasi", i themeluar nga Shejh Ahmed Yasin, të deklarojë ekzistencën e tij; ishte i njohur për devotshmërinë e tij, aktivitetin në xhami dhe aktivitetet e predikimit. Gjatë arsimimit të tij në Universitetin Islamik, krahu studentor i Hamasit filloi aktivitetet e tij xhihadiste pasi u bashkua me "Bllokun Islamik". Me urdhër të Salah Shehada, komandanti i parë i al-Kassam, i cili u vra nga pushtuesit në 2003, ai formoi grupe ushtarake në Bregun Perëndimor gjatë Intifadës së Parë.

Ai u arrestua nga forcat e okupimit që kontrolluan Gazën në 1989 dhe kaloi n burg 16 muaj pa u gjykuar pasi refuzoi të pranonte akuzat për pjesëmarrje në aksion ushtarak. Gjatë arrestimit të tij, ai ra dakord me dy dëshmorët Shehadeh dhe Zekeriya Shurbexhi për të formuar një grup për të rrëmbyer ushtarët e armikut. Sidoqoftë, ata do të funksiononin si një qelizë e mbyllur, e pavarur nga organizata ose një urdhër qendror, duke mbetur kështu të mbyllura për të ndikuar në rast të një problemi sigurie ose grusht shteti ushtarak. Pasi doli nga burgu, ai vazhdoi udhëtimin e tij fshehurazi dhe me masa të larta paraprake dhe filloi të formonte grupe sekrete ushtarake në Rripin e Gazës, pastaj u zhvendos në Bregun Perëndimor për të krijuar krahun ushtarak të lëvizjes këtu, dhe ai ishte ai i cili themeloi krahun ushtarak të lëvizjes atje. Më pas, ushtari kreu operacionin e rrëmbimit të Nahshon Vaxman.

Pas vrasjes së Yahya Ayyaş, ai udhëhoqi aktet e hakmarrjes, të cilat ai i quajti "operacione të shenjta hakmarrjeje" në 1996, të cilat rezultuan në vdekjen e dhjetëra izraelitëve, në mënyrë që të hakmerrej për shokun e tij. Në maj të vitit 2000, muaj para shpërthimit të Intifadës së Dytë, ai u arrestua në Gaza, por arriti të shpëtonte nga burgu në fillim të kryengritjes. Ai nisi fshehtas një proces të madh zhvillimi për krahun ushtarak. Meqenëse fytyra e tij nuk u njoh, kërkimi dhe përpjekjet e tij për të arritur atë u rritën dhe ai u mbiquajt "koka e gjarprit" dhe "biri i vdekjes".

Iniciativat për vrasje

Dayf, 56 vjeç, kishte qenë një figurë e frikshme për pushtuesit për tre dekada, ata po e ndiqnin atë dhe e akuzonin atë për planifikimin dhe ekzekutimin e dhjetëra operacioneve që vranë qindra njerëz. Sistemi izraelit i sigurisë e përshkroi atë si "me shtatë shpirta" sepse ishte shënjestra e pesë orvatjeve të planifikuara dhe të konfirmuara të vrasjes në 2001, 2002, 2003, 2006 dhe 2014. Atentati më i famshëm ndodhi në fund të Shtatorit 2002. Izraeli pranoi që Dayf shpëtoi për mrekulli kur helikopterët e tij bombarduan makina në lagjen Sheikh Ridwan të Gazës. Sulmi përmbysi pretendimet e mëparshme se Dayf është vrarë.

Armiku u përpoq të organizonte vrasje duke bombarduar me tre raketa F-16 një shtëpi në lagjen Sheikh Ridvan të liderit të lëvizjes Nabil Abu Salima në vitin 2006 dhe u tha se "Dayf" kryesoi takimin "Qassam" ku morën pjesë zëvendësi i tij i famshëm Ahmed al-Jabiri, Komandanti i Brigadës së Gazës Veriore Ahmed al-Ghana dhe Raid Sad, komandanti i Brigadës së Qytetit Gaza dhe se të gjithë u plagosën. Brigadat e mohuan këtë. Në atentatin e fundit në verën e vitit 2014, gruaja e tij Widad (27 vjeç), fëmija i tij shtatë muajsh Ali dhe vajza e tyre Sarah u vranë në një sulm ajror që synonte një shtëpi në lagjen Sheikh Ridvan.

Sipas raportit të një zyrtari izraelit të inteligjencës së New York Times, gjatë këtyre atentateve, ai humbi njërin sy dhe njërën dorë, pësoi dëmtime nervore nga copëzat, pësoi humbe të dëgjimit dhe filloi të çalonte. Në mënyrë të ngjashme, një zyrtar i lartë i inteligjencës Izraelite pretendoi se që nga sulmi i fundit në Gaza në 2014, "Izraeli ka gjetur mundësi për ta vrarë atë, por u përmbajt nga bërja e kësaj nga frika e luftës", ndërsa një raport izraelit zbuloi se Dayf kishte rënë në një pritë të ngushtë gjatë një dalje në Egjipt dhe ishte arratisur.

Dayf komandon luftën

Emri i "Dayf" u shfaq para konfrontimit përfundimtar, kur populli i Jeruzalemit thirrë emrin e tij në demonstratat e tyre, ose brenda Xhamisë Al-Aqsa ose në pjesë të tjera të Qytetit të Vjetër të Jeruzalemit të okupuar. Burra të armatosur nga lëvizja Fatah thërrisnin emrin e tij. Dayf u shfaq në këtë betejë si komandant de facto i shtabit të Rezistencës.

I njohur si "fantazmë", Dayf nuk shfaqet në vende publike, madje edhe izraelitët që e ndjekin nuk kanë foto të fundit. Sot, siç thonë izraelitët, ai ka më shumë çelësa për luftën dhe paqen në Gaza sesa Administrata dhe zyrtarë të tjerë në Hamas dhe madje në Izrael. Në fakt, gazetarët izraelit po pyesnin "kur Abu Khalid planifikon t'i jep fund luftës. Në këtë kontekst, faqja hebraike e internetit "Walla" deklaroi se Dayf arriti të "vendosë një ekuacion të ri ndaj Izraelit" pasi u mor vendimi për të lëshuar raketa në çdo rajon në të gjithë vendin që mund ta arrinte atë.

"Izraeli pagoi një çmim të rëndë për kokëfortësinë e Dayf," shkroi Shamrit Meir, autor i Yedioth Ahronoth.

Tel Aviv justifikon dështimin e tij për të vrarë Dayf duke thënë, "Ai ka një aftësi të jashtëzakonshme mbijetese, është i rrethuar nga misteri dhe i etur për të qëndruar larg syve dhe karizma e tij rritet sa herë që i mbijeton atentatit". "Ai është një figurë e vërtetë ushtarake dhe e bën atë të dëgjojë mirë," thotë Avi Dichter, ish-shefi i Shin Bet në Gaza. Një tjetër oficer i Shin Bet i ngarkuar me ndjekjen e tij në Gaza tha: “Ai është shumë i përulur dhe ka vetëbesim të madh për shkak të njohurive të tij për veten e tij. E gjithë kjo e ka tërhequr atë në fshehtësi, gjë që e bën të vështirë për Shin Bet që ta arrijë atë ”.Burimi : Medya Şafak