Çadi zgjodhi shefin e ri të OIC

Publikuar në Dhj. 3, 2020, 10:03 p.m.

Husein Ibrahim Taha nga Çadi u zgjodh sekretari i ardhshëm i përgjithshëm i Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC).

Taha u zgjodh unanimisht në takimin e 47-të në vazhdim të Këshillit të Ministrave të Jashtëm të OIC në Niamey, Niger, të shtunën, njoftoi Yeni Safak.

Ai do të zëvendësojë Yousef Ahmed Al-Othaimeen, i cili do të largohet nga posti në nëntor 2021, për t'u bërë kreu i 12-të i OIC.

Taha u zgjodh pasi dy pretendentët e tjerë nga Benini dhe Nigeria vendosën ta mbështesnin atë dhe Al-Othaimeen tërhoqi kandidaturën e tij.

Themeluar në 1969, OIC është organizata e dytë më e madhe ndërqeveritare në botë pas OKB, me 57 shtete anëtare të shpërndara në katër kontinente.Burimi : IQNA