18 vdekje nga Covid-19, 1,906 raste të reja në Palestinë brenda 24 orëve

Publikuar në Nën. 30, 2020, 3:08 a.m.

Ministria Palestineze e Shëndetësisë raportoi të enjten 18 vdekje të reja të lidhura me COVID-19 (koronavirus) dhe 1,906 teste të reja pozitive në Bregun Perëndimor, Jerusalem dhe Rripin e Gazës gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas raportit ditor të ministrisë, 12 nga viktimat e reja që vdiqën nga virusi janë nga zona të ndryshme të Bregut Perëndimor dhe Jerusalemit, dhe gjashtë nga Gaza.

57 pacientë me sëmundje kritike COVID-19 po marrin gjithashtu kujdes intensiv në spitale dhe tetë prej tyre janë vendosur në ventilator.

80.3 përqind e rasteve totale janë rikuperuar nga sëmundja, ndërsa shkalla e rasteve aktive ka arritur në 18.8 përqind dhe shkalla e vdekjeve është 0.9 përqind e rasteve totale, sipas të dhënave të azhurnuara sot nga ministria.Burimi : The PIC