Cavusoglu: Turqia është kundër sanksioneve të njëanshme të SHBA ndaj Iranit

Publikuar në Qershor 24, 2020, 1:32 a.m.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se vendi i tij është kundër vendosjes së sanksioneve nga SH.B.A. në mënyrë të njëanshme.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Ministrin e Jashtëm të Iranit Muhammed  Xhevad  Zarif në Ankara të hënën, ai përsëriti se Turqia është kundër sanksioneve amerikane të vendosura ndaj Iranit.

Ndërsa shprehu shqetësimin e tij për paqëndrueshmërinë e sigurisë në rajon, ministri i jashtëm turk tha, "përkundër paqëndrueshmërisë në rajon, terrorizmi është një problem i zakonshëm i të gjitha vendeve në rajon".

Në këtë takim, ai zbuloi përpjekjen e përbashkët të Turqisë me vendet e tjera posaçërisht Rusinë për vendosjen e armëpushimit në Libi dhe shtoi, "Turqia nuk ka asnjë mosmarrëveshje me Moskën për çështjet dhe zhvillimet e Libisë."

Ministri i jashtëm turk gjithashtu zbuloi një marrëveshje me Rusinë për të vazhduar bisedimet teknike për armëpushimin në Libi.

Në fund të këtij takimi të përbashkët, Cavusoglu tha se Turqia është kundër sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara kundër Republikës Islamike të Iranit.

Nga ana e tij, Ministri i Jashtëm iranian Muhammed  Xhevad  Zarif u tërhoq në sanksione të njëanshme të SHBA të vendosura kundër Iranit dhe vlerësoi qëndrimet e Turqisë të miratuara për sanksionet e SH.B.A.

Dje, Ministri i Jashtëm iranian Zarif mbërriti në Turqi për një vizitë dy-ditore. Kjo është vizita e dytë e Zarifit pas valës së parë të shpërthimit të koronavirusit të romanit, COVID-19.

Pas mbërritjes në Turqi, Zarif u takua dhe zhvilloi bisedime me homologun e tij turk për lidhjet bilaterale, zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare.