Omar: SHBA duhet të rishqyrtojë miliarda dollarë ndihmë për Izraelin

Publikuar në Shta. 8, 2019, 1:03 a.m.

Përfaqësuesja Demokratike,  Ilhan Omar,  ka thënë që miliarda dollarë ndihma amerikane për Izraelin duhet të lidhen me trajtimin e tij ndaj palestinezëve, duke i kërkuar Uashingtonit të rishqyrtojë fondet për regjimin e Tel Avivit  i cili është i angazhuar në shtypjen e popullit palestinez.

Omar të hënën tha që Kongresi duhet të rishqyrtojë ndihmën vjetore të SHBA-ve  dhënë  Izraelit, pasi regjimi ndaloi gratë myslimane të Kongresit Ilhan Omar dhe Rashida Tlaib të udhëtojnë në al-Kuds dhe Bregun Perëndimor të okupuar.

"Ne i japim Izraelit më shumë se 3 miliardë dollarë në ndihmë çdo vit. Kjo parashikohet që ata të jenë një aleat i rëndësishëm në rajon dhe demokracia e vetme në Lindjen e Mesme. Por mohimi i një vizite te anëtarëvet te Kongresit të zgjedhur siç duhet nuk është në përputhje me të qenit aleat, dhe të mohosh miliona njerëzve lirinë e lëvizjes ose të shprehjes ose të vetëvendosjes nuk është në përputhje me të qenit një demokraci, "tha Omar në konferencën për shtyp në St. Paul, Minn.

Omar, një anëtare e  Komisionit  të Punëve të Jashtme,  gjithashtu deklaroi se ndihma amerikane duhet të varet nga veprimtaria e regjimit izraelit në Palestinë.

"Ne duhet të kërkojmë, si aleat të Izraelit, që [kryeministri izraelit Benjamin] qeveria e Netanyahu të ndalojë zgjerimin e vendbanimeve në tokat palestineze dhe të sigurojë të drejtat e plota për palestinezët nëse do t'u ndihmojmë", tha Omar.

Ndihma ushtarake amerikane për Izraelin është rritur shumë gjatë viteve të fundit ndërsa forcat e regjimit janë angazhuar në shkelje të qarta të të drejtave të njeriut kundër palestinezëve në Gaza dhe gjetkë.

Regjimi i Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit nënshkruan një marrëveshje në Shtator 2016 për t'i dhënë Izraelit 38 miliardë dollarë ndihmë ushtarake gjatë dekadës së ardhshme, paketën më të madhe të    ndihmës në historinë e SHBA-ve.

Izraeli njoftoi të enjten se do të parandalojë një vizitë nga Tlaib dhe Omar, të dy anëtarët demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, për kritikat e tyre ndaj Izraelit.

Vendimi i Izraelit duket se është një veprim i paparë kundër anëtarëve amerikanë të Kongresit. Edhe AIPAC, një grup lobues pro-Izraelit në Uashington, kritikoi Izraelin për ndalimin e dyshjes për të udhëtuar atje.

Omar të hënën shprehu mirënjohje për "solidaritetin" nga demokratët e tjerë që kanë shprehur zemërim ndaj vendimit të regjimit izraelit për ndalimin e saj dhe Tlaib. Përfaqësuesit Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.) Dhe Mark Pocan (D-Wis.) Kanë bërë thirrje të përmbahen nga vizita në tokat e okupuara izraelite deri sa të mund të shkojnë të gjithë anëtarët e Kongresit.

Por Omar u bëri thirrje ligjvënësve të tjerë që të vizitojnë Izraelin për të kryer mbikëqyrjen e kongresit për të parë se çfarë ndodh me "miliona dollarë" që SH.B.A i dërgon Izraelit në ndihmë.

"Besoi, që, si ligjvënëse, ne kemi një detyrim të shohim realitetin atje për veten tonë. Ne kemi një përgjegjësi të bëjmë mbikëqyrje mbi politikën e jashtme të qeverisë sonë dhe atë që ndodh me miliona dollarë që dërgojmë në ndihmë. Kështu që unë do të inkurajoni kolegët e mi të vizitojnë, "tha Omar.Burimi : Pars Today