Izraeli bllokon vizitat për kongresistet amerikane Omar, Tlaib

Publikuar në Shta. 1, 2019, 7:12 a.m.

Izraeli ka vendosur të mohojë hyrjen për gratë  kongresiste demokrate, Reps Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar, përpara një udhëtimi të planifikuar në El Kuds (Jerusalem) dhe Bregun Perëndimor.

"Vendimi është marrë, vendimi që nuk do t'i lejojë ato të hyjnë", tha Zëvendës Ministri i Jashtëm Tzipi Hotovely për Radion Izrael Reshet.

Një kanal televiziv izraelit më parë pretendoi se Tlaib dhe Omar kishin refuzuar të koordinojnë itinerarin e tyre me zyrtarët  e shqetësuar izraelitë.