Protestuesit irakenë sulmojnë Ambasadën e Bahrejnit

Publikuar në Korrik 2, 2019, 4:39 p.m.

Protestuesit e Irakut sulmuan ambasadën e Bahrejnit  në kryeqytet,  Bagdad,  për të protestuar ndaj vendimit të Manama për të organizuar një samit kyç ku SHBA-ja shfaqi të ashtuquajturën Marrëveshje e Shekullit për t'i dhënë fund konfliktit palestinez-izraeit.

Video të postuara në mediat sociale të enjten treguan dhjetra njerëz me flamuj palestinezë që marshonin jashtë misionit diplomatik të Bahrejnit,  ndërsa disa prej tyre u përpoqën të ngjiten në çatinë e një ndërtese.

Disa raporte gjithashtu thanë se protestuesit kishin tërhequr flamurin e Bahrejnit  në ambasadë.

"Ne morëm flamurin e Bahrejnit për të dërguar një mesazh të qartë për të gjithë ata që morën pjesë në Konferencën e Bahrejnit, që ne fuqimisht e kundërshtojmë normalizimin e marrëdhënieve me pushtuesit sionist dhe nuk do të heqim dorë kurrë nga mbështetja jonë ndaj palestinezëve", tha një protestues, raportoi Press TV.

"Ne jemi të gatshëm të luftojmë për këtë."

Një zyrtar irakian duke folur në kushte anonimiteti tha për mediat se protestuesit qëndruan në kopshtin e kompleksit të ambasadës dhe nuk hynë në zyret brenda kompleksit.

Sipas zyrtarëve, forcat irakiane të sigurisë u përpoqën të shpërndanin protestën duke hapur zjarr në ajër derisa arritën përforcime për të siguruar ambasadën e Bahrejnit, e cila ndodhet në lagjen perëndimore të Mansourit  në BagdadBurimi : IQNA