Egjipt: Samiti i parë i vendeve të Bashkimit Evropian dhe Lidhjes Arabe

Publikuar në Mars 10, 2019, 12:09 a.m.

Një pjesë e mirë e drejtuesve konfirmuan ardhjen vetëm atëherë kur u bë e qartë se në samit nuk do të vijë Omar al-Bashir dhe Muhammed bin Selman.

Samiti i Lidhjes Arabe dhe Bashkimi Europian po përpiqej të organizohej mbi 20 vjet, por pa sukses.

Liderët e vendeve 50-anëtarë të Bashkimit Evropian dhe të Ligës Arabe do të mblidhen të dielën dhe të hënën në vendpushimin egjiptian Sharm el-Sheikh në Samitin e parë e cila do të diskutojë forcimin dhe bashkëpunimin ekonomik dhe politik, migrimin dhe çështjet e sigurisë.

Samiti në Sharm el-Sheik në Gadishullin Sinai, takimi i parë në nivel më të lartë në historinë e këtyre dy organizatave. Takimi do të kryesohet nga  Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk dhe presidentit egjiptian Abdel Fattah al-Sisi.

Për 20 vjet, po përpiqej të organizohej një takim të tillë, por pa sukses.

Udhëheqësit e BE ranë dakord për një samit në Egjipt në shtator të vitit të kaluar në takimin e tyre joformal në Salzburg, me qëllim të konfirmuar angazhimin e të dy organizatave për të bashkëpunuar në një varg çështjesh me interes të përbashkët.

Ideja erdhi pasi Sebastian Kurz, kancelari austriak, i cili më pas kryesoi Këshillin e BE-së dhe Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk u takua me presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi në Kajro.

Egjiptit i pëlqen për të vënë në dukje se masat e marra në mënyrë që të ndalojë emigrantët e paligjshëm për të lundruar në bregdetin e saj mesdhetar, dhe BE-ja dëshiron të tregojë atë si një shembull për vendet e tjera, sipas Hina.

BE është e bashkuar për çështjet kyçe

Megjithatë, në përgatitje për samitin e BE-së nuk arrijnë të sigurojë unitetin mbi çështjet kryesore që do të diskutohen në takimin e, të tilla si migrimi apo paqëndrueshmëria në Lindjen e Mesme.

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk arritën të bien dakord për një deklaratë të përbashkët politike në takimin e ministrave të jashtëm të BE-së dhe vendet arabe, të cilat duhet të miratohen në samit.

Pjesa më e madhe e deklaratës u pajtua, por Hungaria kishte kundërshtime ndaj pjesës që përmend qendrën globale të migracionit nga Marrakeshi.

Një pjesë e mirë e drejtuesve konfirmuan ardhjen e tyre vetëm pasi u bë e qartë se samiti nuk do të vijë presidentin sudanez Omar al-Bashir dhe Princi Saudit , Muhammed bin Selman.

Hina ka thënë se askush nuk dëshiron të shihet në shoqërinë e Muhammed bin Salman, princat e vërtetë të Arabisë Saudite pas vrasjes së një gazetari saudit Xhamal Khashoggija në konsullatës saudite në Stamboll dhe vdekja e të cilit i atribuohet përgjegjësisë së trashëgimtarit të fronit. Delegacioni saudit do të udhëhiqet nga Mbreti Salman.

Për presidentin sudanez al-Bashir Gjykatës Ndërkombëtare lëshoi ​​një urdhër arresti për shkak se ai ishte i akuzuar për krime lufte gjatë konfliktit në Darfur.

Që nga takimi i nivelit të lartë, nuk ka parashikime të mëdha në lidhje me rezultatet konkrete, por do të jetë më shumë një konfirmim simbolik i bashkëpunimit deri tani.