Jemeni akuzon sauditët se kanë shkelur armpushimin e Al Hudaydah 283 herë

Publikuar në Mars 4, 2019, 1:41 a.m.

Zëdhënësi i Forcave të Armatosura të Jemenit ka akuzuar koalicionin e udhëhequr nga Sauditët se kanë  përsëritur shkeljen e marrëveshjes së armëpushimit në Al Hudaydah, duke thënë se ajo ka shkelur armëpushimin 283 herë gjatë 72 orëve të fundit.

Sipas mediave të Jemenit 'el-Masirah', gjeneral brigade Jahja Sarii tha pavarësisht nga fakti se jemenasit janë të angazhuar për të zbatuar fazën e parë të marrëveshjes së paqes Al Hudaydah, armiqtë nuk janë në përputhje dhe përpiqen për të sabotuar atë.

Ai shtoi se koalicioni saudit ka në shënjestër pjesë të ndryshme të Al Hudaydah, sulmon me raketa dhe  predha.

Ai vazhdoi duke thënë se aeroplanët luftarak sauditë kanë bombarduar në  Sanaa, Al Bayda ', Saada dhe zonat kufitare me Naxhranin 49 herë.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara miratoi Rezolutën 2451 për të mbështetur marrëveshjen e Stokholmit për vendosjen e një ekipi për të lehtësuar monitorimin dhe zbatimin e Marrëveshjes dhe krijimin armëpushim të rëndësishëm në portet e Jemenit.

Rezoluta kryesisht fokusohet në dërgimin e mallrave esenciale për banorët e Jemenit, duke mbështetur Marrëveshjen e Stockholmit, sipas caktimit të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për të zbatuar atë dhe  për respektuar armëpushimin.

Raundi i katërt i bisedimeve të paqes në Jemen nisi në Stokholm, Suedi më 6 dhjetor me pjesëmarrjen e të dërguarit të posaçëm të OKB-së Martin Griffith dhe përfaqësuesve të qeverisë. Ajo ra dakord për të vendosur armëpushim në portin jemenas të al-Hudaydah, el-Salif dhe Ayn Issa.

Arabia Saudite dhe aleatët e saj rajonale sulmuar Jemenin në mars të 2015 për të sjellë përsëri në post presidentin e rrëzuar të Jemenit, Abdrabbuh Mansour Hadi.

Që atëherë, pushtuesit kanë kryer krime të tmerrshme të luftës kundër civilëve Jemenit.

Më parë, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Bahram Kasemi tha se Irani beson në vendosjen e një armëpushimi në Jemen dhe është duke u përpjekur për të hapë rrugën për dërgimin e ndihmave humanitare atje dhe mbajtjen e bisedimeve brenda Jemenit.

Republika Islamike e Iranit nuk do të kursejë asnjë përpjekje në përputhje me gjetjen e një zgjidhje paqësore të krizës në Jemen dhe parandalimin vazhdimin e katastrofës humanitare në këtë vend, tha Bahram Kasemi.Burimi : IRNA