Arabia mbështeti Izraelin kundër Hezbollahut gjatë luftës së vitit 2006

Publikuar në Shk. 17, 2019, 12:59 p.m.

Arabia Saudite mbështeti Izraelin në luftën e saj kundër Hezbollahut në Liban në vitin 2006, një kanalin televiziv izraelit ka pretenduar.

Në pjesën e tretë të një serie raportesh të titulluar "Sekretet e Gjirit", kanali i lajmeve izraelit Channel 13 raportoi mbi marrëdhëniet sekrete midis Izraelit dhe Arabisë Saudite dhe citoi zyrtarë të lartë izraelitë të thoshte se Tel Avivi kishte marrë letra nga Rijadi duke i kërkuar atij të Hezbollahu me gjithë fuqinë e saj.

Megjithatë, rezultatet e luftës "shkaktuan zhgënjim të madh në Rijad", sipas korrespondentit të kanalit, Barak Ravid.

Kanali transmetoi një intervistë me ish-kreun e inteligjencës saudite, Princi Turki Al-Faisal në Londër, gjatë së cilës ai theksoi se Izraeli duhet të pajtohet me iniciativën paqësore arabe të paraqitur nga Mbretëria në 2002. Al-Faisal kritikoi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për të kërkuar vendosjen e marrëdhënieve me Arabinë Saudite përpara zgjidhjes së çështjes palestineze, duke theksuar se Arabia Saudite e kundërshton këtë qasje.

Al-Faisal konfirmoi se ai "nuk largohet nga Rijadi pa informuar zyrtarët sauditë të destinacionit të tij", duke iu referuar pranimit zyrtar të Arabisë Saudite për intervistën e tij me një kanal izraelit. Ravid vuri në dukje se fillimi i zhvillimit të marrëdhënieve izraelito-saudite daton që nga 2003, kur kryeministri izraelit, Ariel Sharon, thirri shefin e Mossad Meir Dagan për të mbajtur një takim dhe i paraqiti atij një studim të marrëdhënieve me shtetet e Gjirit.

Korrespondenti izraelit e përshkroi takimin si "fillimi i një operacioni të gjerë sekret diplomatik nga Mossadi drejt shteteve të Gjirit, veçanërisht me Arabinë Saudite".

Kanali shtoi se Izraeli ka shqyrtuar disa herë sulmin ndaj objekteve bërthamore në Iran midis 2009 dhe 2012 dhe SHBA-të vëzhguan intensitetin e komunikimit midis Tel Avivit dhe Rijadit për këtë çështje.

Sipas burimeve të Kanalit 13, "marrëdhëniet saudite-izraelite kanë përjetuar një krizë serioze e cila çoi në një shpërthim gati-absolut për më shumë se një vit pasi Netanjahu refuzoi një ofertë nga Rijadi për të bërë lëshime për palestinezët në këmbim për të ecur përpara në formacion i një blloku rajonal kundër Iranit, por kriza përfundoi falë princit aktual të Kurdëve Saudite, [Muhammed] Bin Salman. "

Burimet thanë se Bin Salman [MBS] nuk ka dështuar të përfitojë nga çdo mundësi që kur mori detyrën si princ i kurorës në qershor të vitit 2016, pasi ai ishte i interesuar në forcimin e marrëdhënieve me Izraelin.

 Burimi : Middle East Monitor