IRGC mban stërvitje të mëdha, përbërësi 'ofensiv' i debutimit

Publikuar në Dhj. 24, 2018, 3:36 a.m.

Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik mban fazën kryesore dhe përfundimtare të ushtrimeve masive në Gjirin Persik, duke nisur për herë të parë një komponent "ofensiv" në strategjinë mbrojtëse të Iranit.

Profeti i Madh 12 të shtunën ka hyrë në kapitullin e tij përfundimtar në zonën e përgjithshme, me shefin e IRGC-së gjenerali Mohammad Ali Jafari duke thënë "shpresojmë që armiqtë kanë kuptuar më shumë se kurrë fuqinë e përgjigjes sonë".

"Kjo ishte një përgjigje ndaj pretendimeve të bëra nga armiqtë të cilët duhet të dinë se aftësitë mbrojtëse të Republikës Islamike të Iranit janë pengesë dhe siç ka thënë udhëheqësi i shquar [Ajatollah Sejjid Ali Khamenei], 'nëse ata përpiqen të na godasin një herë, ata patjetër do të goditen 10 herë më shumë’ ", u tha Jafari gazetarëve.

Shefi i Përgjithshëm i Brigadës së Forcave IRGC Mohammad Pakpour tha se stërvitjet zhvillohen në një nivel strategjik dhe mbrojtës në proporcion me kërcënimet potenciale të armiqve.

"Për herë të parë, stërvitjet përfshijnë një operacion ofensiv në doktrinën mbrojtëse të Republikës Islamike," tha ai gjatë një konference shtypi në ishullin jugor iranian Qeshm.

"Në nivel operacional, këto manovra janë ofensive, domethënë armiku duhet të përdorë kërcënimin dhe zbatimin e tij, do të na nxitë të bëjmë tërësisht agresive dhe ofenduese dhe të ndjekim objektiva të thella brenda frontit të armikut", vuri në dukje Pakpour.

Komandanti tha se qëllimi është të "kristalizojë një imazh të saktë dhe realist në mendjen e armikut për parandalimin tonë dhe ekuacionet mbrojtëse".

"Armiku duhet të bëjë kompensime në llogaritjet e tij për faktin se mbrojtja jonë është një kombinim i angazhimit mbrojtës dhe ofensiv, me më shumë theks të vendosur në anën ofensive", tha ai.

Pakpour tha se përvoja e kaluar e Forcave të IRGC-së në luftën kundër terrorizmit, sigurimin e kufijve dhe përvojën që rezultoi nga luftërat e fundit, ka ndihmuar në formimin e doktrinave të reja mbrojtëse.

Ushtrimi vjetor grumbullon njësitë elitare të Forcave Tokësore. Ato përfshijnë njësinë e reagimit të shpejtë, forcat speciale, komandot, avionët luftarakë dhe zbulues, njësinë e luftës elektronike, trupin e inxhinierisë dhe artizanatin e shpejtë të patrullimit Zolfaqar.

Gjatë ngjarjes fluturojnë helikopterë të ndryshëm të sulmeve, transportit dhe airdrop.

Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim, armët e Cobra të vendosura në fazën e fundit janë pajisur me kamera termike të zgjeruara.

Pajisja është përmirësuar me distancën lazer dhe është i aftë të gjurmojë dhe zbulojë objektivat në kushte të ndryshme mjedisore, duke përfshirë errësirën, mjegullën, tymin dhe pluhurin.

Stërvitjet përfshinin gjithashtu operacionin amfib dhe kapjen e kryeurave përgjatë vijës bregdetare.

Stërvitjet përkonin me kthimin e aeroplanëve amerikanë USS John C. Stennis në Gjirin Persik të premten pas një mungese të gjatë.

Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press tha se mungesa e gjatë e një bartës mund të bëhet një praktikë e zakonshme këtu në mes të një goditjeje të operacioneve detare.

"Ne po përpiqemi të jemi më të paparashikueshëm operacionalisht ", citoi lektorja Chloe Morgan, një zëdhënëse për Flotën e 5-të me bazë në Bahrejn të SHBA.

"Tani po e ndërpresim, sepse kundërshtarët tanë po vëzhgojnë nga afër. Ne duam të jemi të paparashikueshëm për armiqtë tanë, por strategjikisht të parashikueshëm për partnerët tanë. "

Associated Press gjithashtu pohoi se anijet IRGC hudhnin Stennis dhe grupin e saj të grevës në një pikë duke nisur raketa larg saj dhe duke fluturuar një avion afër.

Marina amerikane, tha ajo, ftoi gazetarët që të hipnin në Stennis me fuqi bërthamore, shtëpia e të cilit është Bremerton, Uashington, ndërsa po kalonte Ngushticën e Hormuzit.

'Irani që vepron sipas ligjeve detare'

Në përgjigje të raporteve në lidhje me anijet iraniane që po i afrohen transportuesit amerikanë në Gjirin Persik, një komandant i lartë iranian tha se operacioni ishte i ligjshëm dhe asgjë nuk ishte e jashtë zakonshme.

"Në thelb, sa herë që një anije hyn në rajonin e Gjirit Persik, pasi kalon përmes Ngushticës së Hormuzit dhe ujrave tona territoriale, sipas konventave detare, kërkohet dhe vërtetohet koha e tij, madje edhe koha e nisjes, kombësia, misioni dhe destinacioni,"- tha Drejtori Menaxhues i anijes i Organizatës Detare të Ministrisë së Mbrojtjes të Iranit, Admiral Amir Rastegari.

Ai tha se misioni i zbulimit është kryer përmes anijeve iraniane që i afrohen anijeve që hyjnë në Gjirin Persik dhe "kjo bëhet sipas parimeve diplomatike dhe konventave ushtarake ndërkombëtare në rrugët ujore të botës dhe nuk është aspak diçka e re".

Rastegari tha se raportet e huaja mesatare "duke ekzagjeruar" një proces të tillë janë pjesë e fushatës së Iranofobisë.

Komandanti iranian gjithashtu hodhi poshtë raportet se një avion iranian kishte ndjekur transportuesin e SHBA dhe se raketat u gjuajtën drejt tij.

Ai theksoi se Irani kishte deklaruar ndërkombëtarisht zonën ushtarake të ushtrimeve më shumë se një javë para fillimit të stërvitjeve dhe se çdo të shtëna të gjuajtura ose dronë dhe copters të fluturuara ishin pjesë e 12 manovrave të Profetit të Madh dhe nuk kishin pasur "asgjë të bëjë me bartësin e aeroplanëve amerikanë” i cili ishte duke lundruar afër vendit të stërvitjeve.

Pavarësisht se është aq e ngushtë dhe brenda ujrave territoriale të këtyre dy kombeve, ngushtica konsiderohet si një rrugë ndërkombëtare tranziti përmes së cilës kalon një e treta e të gjitha vajrave të tregtuara nga deti.

Tensionet kanë qenë të larta që nga tërheqja Presidentit Donald Trump nga marrëveshja bërthamore e Iranit në muajin maj dhe kërcënimi i tij për të çuar eksportet e naftës të Republikës Islamike në zero.

Presidenti iranian Hassan Rouhani ka paralajmëruar në mënyrë të përsëritur se çdo përpjekje për të ndaluar eksportin e naftës së papërpunuar nga Irani mund ta shohë atë të mbyllur nga ngushtica.

Pakpour të premten pohoi se IRGC është plotësisht e përgatitur për të ruajtur sovranitetin e vendit dhe për t'u përballur me "të gjitha format e konspiracionit".

https://www.youtube.com/watch?v=rkP9PYjINtYBurimi : Press TV