Arabia Saudite vret 7 civilë në Jemen

Publikuar në Dhj. 3, 2018, 11:38 a.m.

Shtatë civilë jemenas u vranë dhe 12 të tjerë u plagosën në sulmet ajrore në provincat Al-Hudaydah dhe Saada nga koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite të shtunën.

Luftëtarët e koalicionit bombarduan shtëpi banimi pranë Spitalit Dar al-Salam në rrethin e el-Houk në provincën Al-Hudaydah.

Gjatë sulmit, tre civilë jemenas u vranë dhe shtatë të tjerë, duke përfshirë gratë dhe fëmijët, u plagosën.

Sulmi  me drone në katër njësi banimi në Al-Hudaydah la dy të vrarë dhe katër të plagosur.

Ndërkohë, një fëmijë i Jemenit u qëllua nga mercenarët sauditë në Al-Tahyta, provincën Al-Hudaydah dhe një tjetër u plagos.

Një civil tjetër jemenas u vra gjithashtu gjatë bombardimeve të së shtunës të rrethit Bakem në provincën Saada.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë nisën një fushatë shkatërruese ushtarake kundër Jemenit në mars të vitit 2015, me qëllim të rikthimit të qeverisë së Hadi në pushtet dhe shkatërrimit të lëvizjes Houthi Ansarullah të Jemenit.

Rreth 16,000 jemenas janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur që nga fillimi i agresionit të udhëhequr nga Sauditi.

Sulmet e forcave të koalicionit të udhëhequr nga Saudite kanë dështuar të ndalojnë jemenasit  që të rezistojnë ndaj agresionit. Kohët e fundit, ushtria jemenase zbuloi bazat e saj nëntokësore të raketave.Burimi : IRNA