Danimarka ndalon eksportet e armëve në Arabinë Saudite rreth Khashoggi, bombardimeve të Jemenit

Publikuar në Nën. 27, 2018, 12:21 a.m.

Danimarka ka pezulluar dërgimin e armëve dhe eksportet e pajisjeve ushtarake në Arabinë Saudite si përgjigje të vrasjes së një gazetari saudit disident dhe rolit të mbretërisë në konfliktin në Jemen,  tha Ministria e Jashtme daneze të enjten.

Gjermania ka pezulluar tashmë lëshimin e licencave të eksportit të armëve dhe ka për të ndaluar të gjitha shitjet e armëve, ndërsa Franca tha të hënën se së shpejti do të vendosë sanksione  për Arabinë Saudite mbi vrasjen gazetarit Jamal Khashoggi- në Konsullatën Saudite në Stamboll muajin e kaluar.

Arabia Saudite është një nga importuesit më të mëdhenj të armëve në botë. Ajo është pjesë e një koalicioni  ushtarake dhe lufta në Jemen në të cilin dhjetëra mijëra njerëz kanë vdekur dhe shkaktoi një katastrofë të madhe humanitare.

"Me përkeqësimin e vazhdueshëm të situatës tashmë të tmerrshme në Jemen dhe vrasjen e gazetarit  Jamal Khashoggi, ne jemi tani në një situatë të re," tha ministri i jashtëm Anders Samuelesen në një deklaratë.

Danimarka lëshoi ​​10 miratim të tilla në vitin e kaluar, sipas ministrisë. Aprovimet e dhëna tashmë nuk do të pezullohen, tha një zëdhënës.Burimi : Reuters